Aialinnupäeviku pidajatele on silma jäänud

Autorid

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Art Villem Adojaan

Image
Sisu

Augusti lõpu seisuga on täitmisel üle 400 aialinnupäeviku, millest enam kui pooli täidab üks vaatleja, neljandikus aedadest on kaks vaatlejat ning ülejäänud 70 aias tegutseb kolm või rohkem vaatlejat. Suve lõpuks on 700 loodushuvilist teinud 17 500 vaatlust. Aitäh!

Hoolimata madalast vaatlusaktiivsusest augustis (vaid 175 kirjet; näiteks maikuus tehti 3500 kirjet) on loodushuvilised näinud mitmeid põnevaid liike ning eriti hakkab silma röövlinnuliikide kõrge esindatus. Mitmed röövlinnud, kes kevadel näitavad end harva, on nüüd sügisrändel ja lendavad üle aedade.

Augustis on päevikupidajad märganud näiteks:

  • kala- ja väike-konnakotkaid (kotkaste määramise kohta uuri teavet Kotkaklubi veebilehelt),
  • roo- ja välja-loorkulli (loorkullide määramise juhendi leiab siit),
  • hiire- ja herilaseviud (ülevaate viude määramisest leiab aasta lind 2015 lehelt).

Ühes aias on kohatud ka haruldasi punajalg-pistrikke, kelle kohta tasub lugeda ajakirjas Eesti Loodus ilmunud ülevaatlikku lugu.

Augustis on ühes aias vaadeldud ka haruldast päevaliblikat kirju-tumesilmik. See liik avastati Eestist alles 2018. aastal, kuid nüüd on ta Lõuna-Eestis korralikult kanda kinnitamas. On vaid aja küsimus, mil seda liiki leitakse sagedamini ka Põhja-Eestist ja saartelt. Aialinnupäeviku pidajad saavad liblikauurijatele liigi leviku kaardistamisel abiks olla, hoides silma peal oma aia liblikatel. Tegemist on silmapaistva välimusega liigiga, kelle leiulugu saab lugeda portaalist Looduskalender ning määramisfotosid vaadata liblikate määramise andmebaasist Lepiforum.

Toredaid loodusvaatlusi!

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.