Vääriselupaikadest

Postitas Looduskalender - K, 08.11.2023 - 10.10
Autorid

Pildistas Aivar Hallang

Image
Limane tuhattõlvik Alutagusel (november 2023)
Sisu

Limane tuhattõlvik Alutagusel (november 2023)

 

Limane tuhattõlvik        Multiclavula mucida

 

Tegu on ühega kolmest meie looduses kasvavast kandsamblikust, mis kasvad pehkinud puude kooreta lamatüvedel: haaval, kasel või kuusel. Eesti keeles ka limaseks hariksamblikuks kutsutud, aga kaasajal tuhattõlvikuks, sest kasvab lamapuidul koos vetikatega. Haruldust on leitud  kasvamas nii Alutaguselt kui Eesti keskosa vanematest metsadest.

Ülesvõttel näeme kuni pooleteise sentimeetrised ja millimeetrise läbimõõduga püstiseid viljakehi, mis võivad vahel ka haruneda. Noored viljakehad paistavad valkjate või veidi kreemikatena, aga vananedes muutub viljakeha tipuosa pruunikaks.

Miks me vääriselupaikades (VEP) kasvavaid liike tutvustame?

Keskkonnaamet soovitab metsaomanikele. Kui teie metsas peaks leiduma VEP registris leiduvaid, võtke ühendust Keskkonnaametiga aadressil: info@keskkonnaamet.ee

Keskkonnaameti metsahoiu spetsialistide abiga on metsaomanikul võimalik sõlmida leping VEPi kaitseks ja saada VEPi säilitamise eest hüvitist. Samuti võtke ametiga ühendust, kui metsaomanik arvab, et tema metsakinnistul võiks asuda vääriselupaik ja ta soovib sellele kinnitust.

Metsaomanik loe vääriselupaikadest lähemalt: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.