Tegelikult taliseentest

Postitas Looduskalender - N, 16.11.2023 - 12.12
Autorid

Pildistas LK team

Image
Sametkõrgeste kasvukoht
Sisu

Sametkõrgeste kasvukoht

 

Puidu-sametkõrges       Flammulina velutipes

 

Puidu-sametkõrgeste väikeseid viljakehi võisime kasvamas märgata juba oktoobrikuus linnaparkide pärnadel, koduaedade viljapuudel, aga nagu teame, linnakeskkonnast korjatud söödavaid seeni ei tasuks toidus tarvitada.

Looduses võiks puidu-sametkõrgeste kasvukohtadena huvi pakkuda pajustikud, kus seened kasvavad elusatel puudel ja vahel koguni kümnekonna meetri kõrgusel, nii et kättesaamisega võib tegu olla, aga seened võivad kasvada ka maapinnal lebavatel pajuokstel. 

Puidu-sametkõrgesed

Puidu-sametkõrgesed

Puidu-sametkõrgesed näevad kenad välja oma mesikollaste kuni oranshpruunide, aga paksult limaste kübaratega. Seenejalg sametiselt mustjaspruun, kuid peaks teadma, et seenejalad on kõhrjad ja vintsked ehk söögiks kõlbmatud.

Pakaseliste ilmadega puidu-sametkõrgeste kasv raugeb, aga sulailmadega taastub, sest seenerakud sisaldavad nö antifriisi, mis ei lase rakkudel külmuda ja puruneda.

Meie taliseentest on puidu-sametkõrges ainus värskelt tarvitav söögiseen, mida tasuks võimalusel toiduks tarvitada.

Puidu-sametkõrgest tuntakse Aasias Enokitake nime all ja seenel on kultuslik kuulsus. Interneti vahendusel leiab huviline hulgaliselt kõikvõimalikke kasutusvõimalusi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.