Aialindude toitmise aeg on kätte jõudnud

Postitas Looduskalender - E, 07.11.2016 - 10.10
Autorid

Kirjutas Margus Ots, rasvatihase aasta koordinaator

Foto Karl Adami

Image
Linnumaja
Sisu

Talviste olude saabumisega on õige aeg lindude toidumaja aeda või akna taha ülesse panna. Mitmeid erinevaid toidumaju leiab poodidest, kuid selle saab meisterdada ka näiteks mahlapakist või plastpudelist. Linnud ise lepivad aga ka lihtsalt ülesse riputatud rasvapalli või pekitükiga.

Kui soovite oma aias näha erinevaid linnuliike, peab toidumajas pakutav toit olema mitmekesine. Kõige tavalisem talvine lisatoit on aasta linnule rasvatihasele ja teistele väikestele värvulistele pekk ning päevalilleseemned, kuid hästi sobivad ka näiteks rasv, maapähklid, kaerahelbed, hirss. Katsetada võib erinevat sorti toiduga, mis aga peab kindlasti olema maitsestamata – vürtsikas ja soolane toit (ka näiteks leib) ei sobi lindudele üldse. Ka vett sisaldavat toitu ei soovita lindudele pakkuda, sest läbikülmununa ei ole see lindudele kättesaadav ning, vastupidi, soojaga rikneb kiiresti. Samuti ei tohi lindudele pakkuda riknenud toitu, vaid tuleb jälgida, et väljapandu püsiks värskena. Toidumaja tuleb kindlasti korrapäraselt puhastada, sest lindude väljeheidetega segunedes või vihmaga märjaks saades rikneb toit kiiresti.

Toidumaja ülesse seades või rasvapalle riputades peab arvestama lindude turvalisusega – toitu madalale või maha pannes võivad näiteks kassid suureks ohuks olla. Keset lagedat välja on aga näiteks raudkullidel hõlbus toituvaid linde püüda, seetõttu võiks toitmiskoha läheduses olla põõsaid, kuhu linnud ohu korral saaksid varju minna.

Rasvapalle on kõige targem spetsiaalse traadist rasvapallihoidjaga üles riputada, sest üldjuhul leiavad ka harakad ja varesed juba mõne päevaga toitmiskoha üles ning viivad ainult peenikese võrguga ülesse riputatud rasvapalli hetkega kaasa.

Oluline on linde toita regulaarselt ehk iga päev ja enam-vähem samal kellaajal, kuna linnud õpivad kiiresti ära, millisest toitmiskohast ning millisel kellaajal toitu saab. Kuna külmade ilmadega süüakse toidumajja pandud päevalilleseemned suurema tihase- või vindisalga poolt mõne hetkega ära, võiks alati lisaks pekitükk või rasvapall üleval olla. See teeb toidu lindudele ka ülejäänud päeva jooksul kättesaadavaks.

Ja kõige olulisem – kui külmade saabudes linde toitma hakata, tuleb sellega kindlasti korrapäraselt jätkata kuni kevadeni. Linnud harjuvad kiiresti kindlat toitmiskohta külastama ja kui keset külmaperioodi toitmine katkestada, võib väiksematele värvulistele ka juba üks toiduta päev saatuslikuks saada.

Oma koduaias talvel lindudele toitu pakkudes saame kasu ka ise – kevadel jääb nii mõnigi rasvatihane toitmiskoha lähedusse pesitsema ja hävitab koos pesakonnaga lugematul hulgal erinevaid aiakahjureid.

Põhjalikuma info lindude talvise toitmise kohta leiab Eesti Ornitoloogiaühingu väljaandest Talvised aialinnud ja nende toitmine: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.