Salvestas LK team
Foto Arne Ader
Hallõgija Lanius excubitor
Hallõgijaid ehk tihasekulle võime kohata looduses kogu aasta vältel. Talvisel ajal tegutsevad pisikesed röövlinnud põllumajandusmaastikel ja on seetõttu nähtavamad. Pesitsusajaks siirdutakse rabadesse ehk pesitsema võib meile jääda heal juhul ainult mõnisada paari.
Märtsikuul näeme lõuna poolt saabunud läbirändureid, kes liiguvad vaikselt oma pesitsusaladele tundravööndisse. Nii sattume nägema üksikult tegutsevaid hallõgijaid jahti pidamas, kas põldude servaaladel mõne põõsa ladvas või teeäärsel traadil kõõlumas.
Toiduks jahitakse varakevadel põldude või heinamaade veerealadel seemneid otsivaid väiksemaid linde ja närilisi. Vahel saame näha kuidas hallõgija seisab rappelennul õhus paigal, et söösta hetk hiljem saaki haarama.
Hallõgija ( loodusemees.ee )
Umbes rästa suurune hallõgija välimus oma tuhkhalli seljasulestiku ja valkjashalli alapoolega ei hakka looduses eriti silma. Hall seljasulestik ulatub pealaele, aga linnu silmi katab must mask. Sama värvi nokal on ülanokk konksus ja hambakesega nagu röövlinnule kohane.
Lennus paistavad valge laiguga mustad alatiivad ja valgete külgsulgedega saba tundub lennus kuidagi pikana.
Hallõgija vaatlused: LINK