Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Postitas Looduskalender - L, 23.03.2024 - 10.10
Autorid

Art Villem Adojaan

Suvise aialinnupäeviku koordinaator

Image
Aialinnupäevik
Sisu

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Suvise aialinnupäeviku üheteistkümnes hooaeg on alanud edukalt: avatud on üle 300 päeviku ning kirja on pandud üle 3000 loodusvaatluse.

Vaatlejad on märganud kokku 95 linnuliiki, kellest tavalisimat - rasvatihast - on vaadeldud 204 aias.

108 aias on kuuldud või nähtud sookurge, keda eelmisel aastal samaks ajaks olid vaatlejad tähele pannud vaid 35 aias.

Vähemalt ühes aias on juba nähtud linavästrikku, õõnetuvi ja nõmmelõokest.

Julgustame päevikupidajaid võimalusel dokumenteerima oma loodusvaatlusi foto, helisalvestuse, video või miks ka mitte joonistusena. Määramisküsimused koos failiga saab saata nii e-posti aadressile aed@eoy.ee kui ka otse oma päevikust vastava vormi kaudu.

Pane tähele!

Lindude kevadränne kogub vaikselt hoogu ja seepärast tuletame meelde, millal ja keda on oodata. Soovitame tutvuda ka aialinnupäeviku spikriga rändlindude saabumisaegade kohta ning hoida silm peal saabuvate rändlindude kokkuvõtetel, mida avaldame kord nädalas listis "Linnuhuvilised". Listiga saab liituda siin.

Lähinädalatel hakkavad laulma esimesed punarinnad, musträstad ja käblikud ja võib olla ka võsaraadid.

Rannikumaakondadesse on jõudnud suured haneparved. Alates 2022. aastast kehtiva linnusüstemaatika järgi on varem rabahane alamliikidena tuntud tundrahani (Anser serrirostris) ja rabahani (Anser fabalis) eraldi liigid. Nende kahe liigi eristamine on ka edasijõudnutel linnuvaatlejatel keeruline, seepärast võib aialinnupäevikus liikide nimekirjast valida "tundra-rabahani/rabahani". Kuidas eristada tundrahane ja rabahane, saab lugeda ajakirjast Eesti Loodus.

Nipid ja nõuanded

Kuidas määrata linnuliike laulu järgi?

Linnuliikide laulu järgi määrama õppimine võtab aega aastaid, ent järjepidev pingutus on seda väärt ja muudab looduses käimise veelgi erilisemaks. Tänapäeval on linnulaulu ja -häälitsuste määramiseks olemas tehnoloogilised abivahendid, mida tasub katsetada ja õppimisel kasutada.

Aialinnupäeviku lehelt leiab juhendi, kuidas kasutada linnuhäälte määramiseks rakendusi BirdNET ja Siuts. Pea meeles, et rakendused ei määra alati täpselt ega asenda vaatleja

enda kogemust. Kahtluse korral küsi julgelt määramisabi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.