Millised urvad pühadeks vaasi?

Postitas Looduskalender - N, 28.03.2024 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kahevärvine paju

Kahevärvine paju ( loodusemees.ee )

Sisu

Heal lapsel on palju nimesid. Lihavõtted ja munapühad on liikuvad pühad mis saabuvad peale kevadise pööripäeva esimesest täiskuud ( täiskuu oli meil 25. märtsil, mil algas vaikne nädal ) ja nii võivad liikuvad põhad jääda ajavahemikus 22. märtsist 25. aprillini. Pühade ajaks on ikka pajuurbadega oksi koju vaasi toodud.

 

Kahevärvine paju       Salix phylicifolia

 

Kaunite urbadega kahevärvised pajud hakkavad kõige märgatavamalt silma, sest nende kasvukohtadeks jäävad maanteede veertes kraavide kaldaalad, aga samuti soisemad niidus või jõgede kaldaalad.

Need kenad urvad on pajude ja remmelgate isasõisikud ehk rahvakeeli pajutibud. Neid võisime märgata juba talve lõpus ja selleks, et külm tulevastele õisikutele liiga ei teeks, on neil seljas hallikad kasukad.

Kahevärvised pajud kasvavad püstiselt ja nende veidi läikivad võrsed paistavad olevat päris siledad. Kuid nimest lähtuvalt võib kõrvuti kasvavatel põõsastel olla täiesti erinev koore värvus, mis võib vahelduda heledamast rohekast või kollakast kuni punakaspruunini, aga tegu on ikka kahevärvise pajuga.

Raagremmelgas

Raagremmelgas

 

Raagremmelgas          Salix caprea

 

Raagremmelgate urvad jäävad kahevärviste pajudega võrreldes tagasihoidlikumateks. Üldiselt märkame raagremmelgad põõsana, sest vähesed nendest sirguvad looduses puudeks.

Raagremmelgad on kiire levikuga ja kasvavad nad kas niitmata heinamaadel või hooldamata põllusiiludel. Raagremmelgad raiesmikel on pioneerliik, kus kasvatakse koos arukaskede, hallide leppade ja haabadega ning võideldakse koha eest „päikese all“ koos teiste kiirelt kasvavate lehtpuudega.

Nüüd veidi okste lõikamisest, kui pajuurbi on plaan koju tuua. Pajud suudavad pärast pügamist kiiresti taastuda, muutudes suvisel kasvuajal hoopis tihedamateks ehk mõnede okste vaasi toomine pajusid ei kahjusta. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.