14. NÄDAL 1.4.2024 – 7.4.2024. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 09.04.2024 - 08.08
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Esmaspäeva õhtul hajutas päikesevalgust Sahara tolm
Sisu

Esmaspäeva õhtul hajutas päikesevalgust Sahara tolm

Ilmastik kujunes nädala jooksul väga muutlikuks. Seitsme päeva jooksul esines peaaegu suvist soojust ja talviseid lumetuisuga päevi.

Nädal algas väga sooja ja päikselise päevaga. Jõgeva linna idapiiril asuvas ilmajaamas mõõdeti esmaspäeval maksimaalseks õhutemperatuuriks 20,6 °C. Nii kõrget õhutemperatuuri pole 1922. aastast alanud vaatluste andmetel nii vara kevadel siinses ilmajaamas seni esinenud. Enam kui 20kraadist soojust on aprilli esimesel kümmepäevakul mõõdetud Jõgeval viimase 102 aasta jooksul ainult kahel korral, aga mõlemal juhul kümmepäevaku teisel poolel (2018. aastal 9. aprilli 21,4 °C ja 2020. aastal 7. aprilli 20,1 °C). Ka esmaspäeva öö oli soe (minimaalne termomeetrinäit langes 6,7 °C) ja ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati 12,9 °C.

Tavapäraselt esinevad meil nii kõrged ööpäeva keskmised õhutemperatuurid alles mai viimastel päevadel.

Järgnevatel päevadel toimus järsk jahenemine. Ilm muutus pilviseks ja teisipäeva õhtul hakkas sadama vihma. Ka kolmapäev oli sajune ning pärast lõunat läks vihm üle lumesajuks. Kolmapäeva õhtuks oli maa lumest üleni valge, tuiskas ja õhutemperatuur langes miinuspoolele.

Lumine neljapäev

Lumine neljapäev

Neljapäeva hommikul mõõdeti lume paksuseks ilmajaama andmeil kolm sentimeetrit. Teed ja tänavad muutusid kinni tallatud lumest jäiseks ja libedaks, soolatatud maanteedel raskendas liiklust vesine lumesegu.

Krookused ja kirgaslilled lumes

Krookused ja kirgaslilled lumes

Päeval hakkas päike paistma ja sulatas lume ümbruskonnas orasepõldudelt ja rohumaadelt peaaegu ära. Lumikate jäi püsima varjulistesse kohtadesse ja ka künnipõllud olid pimedani lumest mustavalgekirjud.

Peaaegu lumikatteta neljapäeva ja reede vahelisel ööl langes minimaalne õhutemperatuur -3,9 °C, mis oli kogu nädala minimaalseks õhutemperatuuriks.

Lund hakkas uuesti sadama reede hommikul kella poole kaheksa paiku ja peagi tekkis taas lumikate. Päeva jooksul sadas hooti lund juurde ja aegajalt tuiskas, tekkisid tuisuvaalud. Kuigi õhtul sadas hoovihma, jäi lumikate alles ja laupäeva hommikul mõõdeti lume paksuseks 3 cm.

Laupäeval ilm soojenes ja maksimaalne õhutemperatuur tõusis 8,7 °C. Päike tuli pilvede vahel välja ja lõunaks oli lumikate kadunud. Järgneval ööl oli külma -2,1 °C ja pühapäeval tõusis õhutemperatuur 12,3 °C. Laupäeva ja pühapäeva hommikul esines udu, mis peagi hajus.

Näsiniined õitsevad

Näsiniined õitsevad

Nädala alguses võis märgata taliteraviljaorastel kasvu algust ja vegetatsioon jätkus pärast lumiseid päevi.  

Nädala alguses haava ja raagremmelga urbadest tolmu ei tulnud, õitsemine algas pühapäeval.

Maapeal toituvate lindude jaoks oli hea, et vahepeal lumikate ära sulas ja neil oli võimalik süüa.

Jõgeval 8.4.2024.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.