Kui vanaks elavad hundid?

Postitas Aasta Loom - P, 26.05.2024 - 17.28
Sisu

 

Kui vanaks elavad hundid? Vastus sõltub paljuski hundi elutingimustest. Loomaaias peetakse 10-aastast hunti juba vanaks, 14 aastat elatud hundielu igati tubliks saavutuseks ning ei ole ka teab mis erakordsus, kui mõni võsavillem elab näiteks 17-aastaseks. Looduses on aga hoopis teised lood ning piirkonniti võib huntide oodatav keskmine eluiga tublisti erineda.

Tekst: Laura Kiiroja
Video: Kira Cassidy
https://www.instagram.com/reel/C0z9bLDvPXG/

 

 

Näiteks meil Eestis, kus huntidele on tugev inimesepoolne küttimissurve (pikema aja keskmisena kütitakse iga-aastaselt 30-50% populatsioonist), on meie kriimsilmade keskmine eluiga vaid 1,9 aastat. See muidugi ei tähenda, et meil vanu hunte üldse poleks. Vanimad kütitud hundid Eestis on olnud 14-aastased!

 

Samas ega neiski piirkondades, kus hundid kaitse all on ja inimesed neid ei küti, pole metsiku hundi elu kerge. Yellowstone’i rahvuspargis näiteks on kaitsealuste huntide eeldatav keskmine eluiga vaid 4–5 aastat ning 6-aastast hunti peetakse juba vanaks. Aga taas, sealgi on erandeid, kelle jaoks vanus on vaid number. Üheks niisuguseks erandiks on daam teadusliku nimega 907F.

 

907F on Yellowstone’i läbi aegade ühe edukaima hundikarja (Junction Butte) juhtemane, kes antud video loomise ajal (detsembris) oli küll 10 aastat ja 8 kuud vana, kuid nüüdseks on lausa 11-aastane ja endiselt liikvel! Ta on peaaegu kolmekordselt ületanud kohalike huntide keskmise eluea ning on nüüd au ja uhkusega 10 kõige vanemaks elanud Yellowstone’i hundi hulgas. Oma karja territooriumi piirkonnas on ta aga lausa esikohal - ükski teine hunt pole iial elanud Yellowstone’i põhjaosas vanemaks kui 907F!

 

Põhjuseks on tõsiasi, et põhjapiirkond on hää koht. See on geograafiliselt madalam, mistõttu talved pole seal nii külmad ja söögipoolis on huntidele aastaringselt stabiilsem, sest saakloomad ei põruta talve saabudes minema. Kõlab küll toredalt, kuid niisuguse kõrge väärtusega “kinnisvaraga” kaasneb ka kõrge konkurents - teised hundikarjad tahaksid ju samuti niisugust head territooriumi. Lisaks on põhjapiirkonnas rohkem sõiduteid ja inimesi. Seetõttu sealsed hundid tavaliselt pikima eluea tiitlile ei konkureeri.

 

907F pole aga keski tavaline hunt. Temagi vääriks eraldi emadepäeva postitust. Elades üle poole oma elust vaid ühe silmaga, on ta suutnud edukalt oma karja kõiksugu raskustest läbi juhtida. Kärntõve levik karjaliikmete seas, kaklused teiste hundikarjadega, näljaperioodid, ohtlikud kohtumised inimestega - kõigest on läbi tuldud. Kohalikud teadlased kirjeldavad teda kui enesekindlat ja tugevat juhtemast ning, olgem ausad, eks enesekindlus ole ka inimeste maailmas vähemalt pool võitu!

 

Loodetavasti jätkub sel inspireerival hundiproual veel mõneks aastaks jaksu!


 

Video: Kira Cassidy
https://www.instagram.com/reel/C0z9bLDvPXG/

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.