Linnupesi võib leida nii hekist, kui lõkkematerjalist

Postitas Looduskalender - R, 21.06.2024 - 10.10
Autorid

Art Villem Adojaan, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Image
suvine aialinnupäevik
Sisu

Ülevaade aialinnupäevikute kannetest

Juuni keskpaigaks on vaatlejad aialinnupäevikutesse kandnud 15 200 loodusvaatlust. 408 aias on kirja pandud linnu-, taime-, imetaja-, putuka- ja roomajavaatlusi ligi 800 erineva liigi kohta. Viimase kuu aja jooksul on ebatavaliste aialindude nimekirja lisandunud langeva arvukusega, peamiselt Lääne-Eestis pesitsev vööt-põõsalind ning vähearvukas pesitseja, keda esmakordselt kohati Eestis 35 aastat tagasi, väike-käosulane. Hilistest saabujatest on oodatult märgatud kahes aias nõlva-lehelindu ja kolmes aias põldvutti. Kokku on linnuvaatlejad kohanud 198 liiki linde.

Pane tähele!

Päevikupidajad on aedades dokumenteeritud 36 linnuliigi kindla pesitsemise ning leidnud pesasid väga erinevatest paikadest. Kirja pandud pesitsusjuhtudest 70% (neljandik pesitsevatest liikidest) on aset leidnud pesakastides. 20% pesadest on leitud hoonete seest, väliküljelt või katuse alt. Tegemist on kohtadega, kust linnuvaatlejal on lihtne pesi üles leida.

Muudest (ülejäänud 10%) sageli peidulisematest pesapaikadest, näiteks okaspuuhekkidest, on leitud vaid mõned rästa-, kanepilinnu- ja harakapesad. Põnevatest pesapaikadest saab välja tuua ka suitsuahjus pesitseva rasvatihase, valge-toonekure pesas pesitseva põldvarblase ja redelil pesitseva musträsta. Mitmed musträstad ja laulurästad on ehitanud pesa tihasele või kuldnokale mõeldud pesakasti katusele.

Nipid ja nõuanded

Peagi on käes jaanipäev ning üle Eesti süüdatakse sel puhul tuhandeid lõkkeid. Enne pidustuste algust tuleb kokku kuhjatud lõkkematerjal üle kontrollida, et säästa oksahunnikusse pesa ehitanud linde ja muid loomi.

Lõkkehunnikutesse, eriti suurtesse ja pikema aja jooksul kokku veetud tulematerjali kuhjadesse võivad pesa ehitada nii linavästrik, musträstas, hall-kärbsenäpp, käblik kui ka mitmed muud liigid. Lõkkematerjali all võib varjuda nii siile ja närilisi kui ka rohu- ja kärnkonni.

Lõkkematerjali kontrollimiseks on mõistlik see vahetult enne süütamist ümber laduda. Leides oksahunnikust pesitseva linnu või muu poegadega looma, tuleb lõke jätta süütamata.
 
Head suve algust ja huvitavaid looduselamusi!

 

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatus ja iga-aastane linnuseireprojekt, mille eesmärk on jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide käekäiku.

Suvist aialinnupäevikut korraldab
Eesti Ornitoloogiaühing

ou

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.