Aasta linnu blogi: esimene saatjaga Eesti kägu alustas rännet Aafrikasse

Postitas Looduskalender - K, 26.06.2024 - 21.21
Autorid

Postituse kirjutas Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist ja aasta linnu projekti üks eestvedajatest Liis Keerberg

Pildistas Liis Keerberg

Image
Saatjaga kägu Elmar
Sisu

Saatjaga kägu Elmar

 

Kägu        Cuculus canorus

 

Jõgevamaal Palamuse kandis 19. mail GPS-saatja saanud kägu Elmar otsustas, et selleks hooajaks on järglaste saamiseks tehtud küll ning asus 20. juuni õhtul kella kümne paiku rändele talvitusaladele.

Elmar suundus oma kodupiirkonnast Palamuselt Peipsi poole ja ületas juba tund aega hiljem Meerapalu kandis Lämmijärve ja Pnevo vahel Eesti-Vene piiri.

Kella neljaks hommikul oli kägu läbinud ca 170 km, jõudes Lentjevo kanti Pihkva oblastis, kuhu jäi mõneks päevaks jõuvarusid taastama. Kägu lahkus oma peatuspaigast jaanilaupäeva õhtul kella kümne paiku, suundudes nüüd edelasse. Veidi enne keskööd oli Elmar jõudnud Läti-Vene piiri lähedale Ludza piirkonda ehk Lutsimaale Lätti.

Kella viieks hommikul oli ta läbinud ca 105 km ning jäi puhkama Venemaale Nivki lähedale ühe soo lähistel asuvasse metsa. Eeldatavasti on Elmari reisisihiks Kongo vihmametsad Aafrikas, kuid milliseid rändeteid Eesti käod kasutavad, on seni olnud mõistatus.

Ka Briti ornitoloogiafond (British Trust for Ornithology, BTO), kes on aastaid kägude telemeetriauuringutega tegelenud, andis hiljuti teada, et mõned nende saatjatega käod Iirimaal ja Inglismaal on pärast sigimisperioodi alustanud tagasiteed Aafrikasse ning jõudnud Vahemere äärde. Seejuures viibis esimene sel aastal Aafrikasse startinud kägu Cuach Cores Iirimaal pesitsusperioodil vaid 28 päeva.

Meie saatjatega kägudest on Georg, Caesar ja Harald veel oma kodupiirkondades, kuid Ingo ja Jaasiga ei ole me viimastel päevadel ühendust saanud, mis võib viidata sellele, et ka nemad on asunud rändele ning viibivad hetkel piirkondades, kus andmete ülekandmiseks vajalikku sidet ei ole.

Vaata Elmari täpset rännuteekonda aasta linnu blogipostituse kaartidelt

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.