
Ida-Siberis asuvas Sahhas (Jakuutias) leiti 44000 aasta vanuse hundi säilinud surnukeha. Kliimasoojenemine on sealset igikeltsa kõvasti sulatama hakanud, mis võimaldas kohalikel elanikel märgata ligi 40 meetri sügavuselt paistvat korjust. Korjus leiti küll juba 2021. aastal, kuid lahanguga alustasid vene teadlased just hiljuti.
Tegu oli isase hundiga. Kihva järgi selgus, et täiskasvanud isendiga. Kriimsilm elas 44000 aastat tagasi - hilisel Pleistotseeni ajastul. Enamasti leitakse sellest ajast pigem herbivooride korjuseid, kes kunagi kuskile sohu kinni jäid ja ära külmusid. Pleistotseeni ajastul elanud täiskasvanud kiskja leidmine on aga esmakordne!
Hunt on säilinud ülimalt hästi - karv on alles, organid on alles, isegi magu ja soolestik, koos sisuga on alles! Nii õnnestub teadlastel uurida tol ajal elanud huntide menüüd. Lisaks on teadlased elevil hundi genoomi ja mikrobioota uurimise üle. Näiteks fosiillidel võivad bakterid säilida tuhandeid aastaid. Hundi abil loodetakse jääaja mikroorganismide (sh patogeenide) kohta palju juurde õppida.
Tegu ei ole ürghundiga. Kes meie kunagisest postitusest mäletab, siis tol ajal elanud hundid jagasid oma elupaika ürghuntidega (dire wolf). Ürghundid olid hallhuntidest kõvasti suuremad, ilmselt punase kasuka, kohevil saba ja ümarate kõrvadega, ning elasid märksa suuremates karjades (kus võis olla üle 30 liikme). 2021. aastal avastasid inglise teadlased, et ürghunt ei olnudki tegelikult hunt, vaid mingisse teise taksonoomilisse perekonda kuuluv koerlane.
Laura Kiiroja
Allikas:
https://