Suvise aialinnupäeviku taimevaatlused

Postitas Looduskalender - P, 04.12.2016 - 22.22
Autorid

Foto Arne Ader

Lumikelluke

Lumikelluke

Sisu

Hea aialinnuvaatleja!

Lindudele lisaks jõudsid paljud aialinnuvaatlejad märgata ka kevade kulgu ja taimede õide puhkemist oma aias ja kodukandis. 383 aias pandi kirja üle 6300 vaatluse 280 taimeliigi õitsemise kohta.

tabel

Juuresolevas tabelis on toodud 20 enim üles täheldatud taime ja nende keskmine õitsemise algus Eestis 2015. ja 2016. aastal. 
Tabelist on näha, kui hästi reageerivad taimed kevade kulgemisele. Tänavune märts oli mullusest jahedam ja nõnda hakkasid varakevadised taimed õitsema hiljem. Aprillikuised taimed puhkesid õide samal ajal kui mullugi, kuid tänavune mai oli mullusest palju soojem ning meelitas hiliskevadised taimed varakult õitsema. Võrreldes möödunud aastaga hakkasid õunapuud ja aedmaasikad õitsema keskmiselt suisa 8-10 päeva varem.

Kõige varasemad õitsejad on meil aedades lumikelluke ja krookus

Kõige varasemad õitsejad on meil aedades lumikelluke ja krookus. Neile järgnevad märtsikelluke ja siniliilia, kes hakkasid tänavu üle Eesti õitsema aprilli alguses kümne päeva jooksul.

Graafikult on näha, kuidas aprillis hakkasid looduslikud taimed õitsema 2-3 nädala jooksul

Graafikult on näha, kuidas aprillis hakkasid looduslikud taimed õitsema 2-3 nädala jooksul, sest nõndapalju on Lõuna-Eesti Põhja-Eestist ees. Seevastu maikuine soojalaine rabas kogu maad: toomingad puhkesid õide üle Eesti suisa 4 päeva jooksul.

Aiataimedest hakkasid madalad tulbi- ja nartsissisordid õitsema juba aprilli alguses

Aiataimedest hakkasid madalad tulbi- ja nartsissisordid õitsema juba aprilli alguses, kuid klassikalised sordid puhkesid õide alates aprilli lõpupäevadest. Päikeselisele maikuule reageerisid kärmesti nii õunapuud, sirelid kui ka aedmaasikad.

 

Nelja- ja kuuejalgsete ülevaade juba mõne päeva pärast!
Meelis Uustal, suvise aialinnupäeviku koordinaator

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.