Art Villem Adojaan, suvise aialinnupäeviku 2024 koordinaator, www.eoy.ee/aed
Suvise aialinnupäeviku 11. hooaeg läheneb lõpule, kuid enne kokkuvõtete tegemist on veel paar nädalat aega vaatada oma päevik kriitilise pilguga üle. Kas kõik kirja pandud liigid sai õigesti määratud ja sisestatud?
On oluline, et päevikutes oleks kirjas vaid vaatlused, mille liigimäärangus ollakse veendunud. Kui kahtlete mõnes määrangus, küsige julgelt abi aadressilt aed@eoy.ee või kirjutage päeviku veebilehel oleva vormi kaudu.
Ülevaade aialinnupäevikute kannetest
Viimase kuu aja jooksul on tehtud mitmeid põnevaid vaatlusi, näiteks ühes aias kohati karu ja mitmel pool on nähtud pimeduses õitest nektarit koguvaid sirelisurusid. Soojadel septembriöödel tasub aiast otsida viimastel aastatel tavalisemaks muutunud ent siiski haruldast kassitapusuru või tänavu ebatavaliselt arvukat puuvillaöölast (uuri nende kohta siit).
Mitmed päevikupidajad on lisaks öisele liblikavaatlustele teritanud kõrvu, et kuulata öösel rändavate lindude hääli. Vaiksel septembriööl võib kuulda rändamas teiste hulgas mitmeid värvulisi (näiteks vainu- ja laulurästaid) või kahlajaid (näiteks liivatülle või rüütasid). Määramisel on abiks nii veebilehed birds-in-flight ja xeno-canto, kui ka Stanislas Wroza äsja avaldatud määraja “Identifying Migratory Birds by Sound in Britain and Europe”.
Pane tähele!
Lindude jaoks on ränne täis erinevaid ohtusid, üheks neist on kokkupõrked klaaspindadega. Selleks, et muuta enda kodu klaaspinnad lindudele paremini märgatavaks on Ornitoloogiaühing kirja pannud mitmed soovitused (uuri siit).
Kui aga oled märganud klaaspindadega kokkupõrkel vigastatud või hukkunud linde, on oluline see info edastada teadlastele. Keskkonnaagentuur ja Tartu Ülikooli loomaökoloogid koguvad vabatahtliku seire raames vaatlusi klaaspindadega kokkupõrkel hukkunud lindude kohta. Vaata, kuidas anda oma panus siit.
Põnevat sügise algust.