Muti tegemisi

Postitas Looduskalender - N, 08.12.2016 - 19.19
Autorid

Fotod Arne Ader

Mutt

Mutt

Sisu

 

Harilik mutt ehk Euroopa mutt     Talpa europaea

 

Maaalused talveuinakut ei tee, lihtsalt liigutakse allpool pinnase külmumispiiri.

Lumi on läinud, maapind jälle vett täis ja juurde tekkivad mutimullahunnikud nähtaval (elamine tahab ju õhutamist ning kuivatamist). Paksus metsas mutt ei ela, välditakse samuti liivaseid ning liigniiskeid kohti. Tegutsetakse nii aedades, parkides, rohumaadel, kui  metsaveertes.

Hämmastav on, et keskeltläbi alla saja grammine „kaevur“ suudab pinnale tõugata ümmarguselt kilose mullahunniku. Muti keha on silinderjas, kehal tüvepikkust kuni viisteist sentimeetrit, pluss veel mõne sentimeetrine saba. Seljas uhke ning kunagi isegi väärtuslik sametjas aluskarvaline talvekasukas, pealiskarv on mutil välja arenemata. 

Pinnases ilma tugevate jalgade ja küünisteta juba ei mütta, aga maapinnal liikudes ollakse abitud ning seda ka võimalusel välditakse. Esijäsemed suured nagu kühvlid, mis väljapoole pööratud. Viis varvas, pluss välja veninud randmekõhr paistab nagu oleks tegu kuuevarbalisega…

Muti silmad on nö taandarenenud ja karvadega kaetud. Loom pole päris pime sest eristab liikuvaid objekte. Kõrvalestad puuduvad ning sisekõrva omapära tõttu eristatakse peamiselt madalsageduslike helisid. Nina on ülamokaga kokku kasvanud - nagu kärss, aga kompimiseks - haistmiseks hästi arenenud. Sellest tundub piisavat, et mutielu elada.

Päevas peab loomake toitu tarbima kuni kolmveerandi kehakaalu jagu. Väiksemad mutid kaaluvad üle kuuekümne grammi, suuremad kuni sada kolmkümmend ja emasloomad on isasloomadest pisemad.

Põhitoidu moodustavad vihmaussid - muuseas neid kogub mutt tagavaraks, paralüseerides vihmaussid liikumisvõimetuks oma toksilise süljega ning paigutavad nüüd juba liikumisvõimetud vihmaussid mõnda käigusoppi. Veel toitutakse leitavatest putukatest ning nende vastsetest ehk mida leiab seda sööb ka raibet. Ainevahetus on muttidel kiire, energiakulu suur ja nii kulubki aeg toiduga tegelemisele. Elurütm maaaluses, pimeduse riigis tundub teadlaste uurimise tulemusel olevat järgmine – neli tundi tööd, siis neli tundi puhkust ning seda ilma laupäevade, pühapäevadeta...

Üksikeluviisilised mutid on agressiivse loomuga nii liigikaaslaste, kui sissetungijate vastu va kevadine „pulmaaeg“ aprillikuus.

Kuidas muti ja mügri mullahunnikuid üksteisest eristada? Vaata kus asetseb avavus mullahunnikus – mutil hunniku keskel, mügril hunniku külje peal. Ühe isendi käikude süsteem võib ulatuda paarisaja meetrini. Kui mõni mutimullahunnik on teistest suurem võib oletada, et selle all asetseb muti „elutuba“, mis on rajatud kuni seitsmekümne sentimeetri sügavusele.

Mutimullahunnik

Mutimullahunnik

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.