Koostab Marek Vahula
Latikas. Foto https://kalafoorum.ee/
Rekord nr. 816 Latikas
Latikas Abramis brama
Veerand sajandi vanune latikas püüti Võrtsjärvest 1960-ndatel aastatel. Kala pikkuseks oli 58cm ja kaaluks 5.5kg.
Meil on latikas üheks levinumaks kalaliigiks asustades enamikke suuremaid järvi ja jõgesid.
Vimb. Foto Naturfoto.cz
Rekord nr. 817 Vimb
Vimb Vimba vimba
16 aastane vimb püüti Pärnu lahest 1959. aastal. Eesti keeles on kala kutsutud vimmaks ja tegu on karpkalaliste seltsi kuuluva kalaga nagu latikaski. Rekordkala oli 43 cm pikkune ja kaalus 1468 grammi.
Eestis levib vimb nii rannikumeres, kui Peipsi järves, aga siirdub kevadel massiliselt jõgedesse kudema mai keskpaigast kuni juuni keskpaigani. Kudemiseks sobivad madalaid (kuni 1m) kiire vooluga jõeosad.
Sarnaneb veidi kas latikat või nuruga, aga on neist oluliselt madalama kehaga.
Ahven. Foto www.loodusmuuseum.ee
Rekord nr. 818 Ahven
Ahven ehk harilik ahven Perca fluviatilis
23 aasta vanune ahven püüti Võrtsjärvest 2002. aastal. Ahven kuulub ahvenlaste seltsi ja peaks olema meie vete tuntuim kala. Ahvenad on röövkalad ja elutsevad nii riimvetes, jõgedes, järvedes, aga samuti karjäärides ja isegi tiikides, oluline on lihtsalt vee puhtus. Veelinnud aitavad ahvenat levitada, viies jalgade külge takerdunud marjalindid ühest veekogust ka eraldatud umbjärvedesse või tiikidesse.
Kaladel teame olevat nii kaldaäärset-, kui süvaveeahvenat. Kaldaäärsed ahvenad toituvad loomhõljumist ja putukavastsetest ning nad kasvavad aeglasemalt. Süvavee ahven jahib toiduks teisi väiksemaid kalu olles enam röövtoiduline kasvades seetõttu kiiremini ja muidugi suuremaks.