Suvise aialinnupäeviku kokkuvõtted

Postitas Looduskalender - E, 12.12.2016 - 07.07
Sisu

Jätkame tänavuse Suvise aialinnupäeviku kokkuvõtete tegemist.

Selgroogsete loomade kohta tehti 351 aias 1500 vaatlust ja kohati ühtekokku 46 loomaliiki. Sagedamini kohatud loomad olid tänavu orav, halljänes ja rohukonn, kellele järgnesid harilik kärnkonn, rebane ja mutt.

 

Keskmiselt nähti aias 5,0 liiki neljajalgseid ja roomajaid. Juuresolevast tabelist on näha, et eelmise aastaga võrreldes suurenesid enamike levinumate loomade kohtamissagedused. Sellest ei saa siiski järeldada seda, et loomad on nüüd asunud aedadesse tungima. Pigem näitab see seda, et aialinnupäeviku pidajad on hakanud loomi rohkem otsima-märkama ja aktiivsemalt neid vaatlusi ka kirja panema. Silma torkab vaid hariliku kärnkonna kohtamissageduse kukkumine, samuti on veidi vähem kohatud mügrit ja juttselg-hiirt.

Keskmiselt nähti aias 5,0 liiki neljajalgseid ja roomajaid

Talvel puhkeseisundis olnud loomadest sattusid esimesena aedadesse kevadrändel rohukonnad. Nahkhiired ja siilid hakkasid aktiivsemalt ringi liikuma aprilli lõpupäevil.

Talvel puhkeseisundis olnud loomadest sattusid esimesena aedadesse kevadrändel rohukonnad

Kõige rohkem liike (21 liiki) nähti ühes Jõgevamaa Tabivere valla aias. Üle kümne looma märgati koguni 27 aias. Haruldasematest liikidest saab välja tuua karu, vesimuti ja kaks Viljandimaal Abja ja Tarvastu valdades kohatud šaakalit.

Tänavu pandi päevikutesse kirja üle 2200 vaatluse 120 putuka ja muu selgrootu kohta.Jahe märts lükkas edasi ka putukate virgumist. Liblikaid, nii kirjuid kui ka kollaseid, nähti tänavu kevadel keskeltläbi 8 päeva hiljem kui mullu ning meemesilast ja lepatriinut 6-7 päeva hiljem. Aga kimalased ilmusid välja enamvähem samal ajal, kuna nemad ei karda jahedaid kevadilmasid.

Jahe märts lükkas edasi ka putukate virgumist

Lapsuliblikas ja väike-koerliblikas hakkasid ringi lendama märtsi viimastel päevadel ja aprilli alguses, samas kui kapsaliblikad hakkasid silma torkama alles mai alguses.

Lapsuliblikas ja väike-koerliblikas hakkasid ringi lendama märtsi viimastel päevadel ja aprilli alguses,

Nii herilased kui ka sääsed muutusid aktiivsemaks soojade ilmadega mais.

Nii herilased kui ka sääsed muutusid aktiivsemaks soojade ilmadega mais.

Toredat talilinnuaega!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator

 

Suvine aialinnupäevik osaleb konkursil Aasta keskkonnategu 2016!

Hääleta oma soosiku poolt: LINK

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.