Nurmkanad koduaia jalgrajal

Postitas Looduskalender - R, 17.01.2025 - 12.12
Autorid

Pildistas Ago Mletsin

Fotod Arne Ader

Image
Sisu

Nurmkanad koduõue puhastatud jalgrajal

 

Nurmkana ehk põldpüü        Perdix perdix

 

Lumevaip sulab, aga lumerikkamates paikades liiguvad nurmkanade pesakonnad või salgad veel inimeste silma alla ehk külade, talude, lautade ja teeäärsetele põldudele. Lume sulades liigutakse uuesti põldudele või niitudele, aga hoitakse põõsastike ja metsaservade lähedale, samuti jõgedeäärsetesse võsastikesse, luhtadele ning metsalagendikele. Siis on need maas toituvad kanalised vähemärgatavad.

 

Nurmkanad teepervel

Nurmkanad teepervel

Nurmkanad on meil paigalinnud, kes toituvad maapinnal, kus liigutakse kas kõndides või joostes. Lendu läheb seltsing kas ohu korral või siirdudes uuele toitumispaigale. Nurmkanad kõnnivad ette sirutatud kaela ja küürus seljaga, aga joostes võtavad püstise hoiaku. Lennupilt jääb madalaks, lennatakse kiirelt tiibadega vaheldumisi veheldes ja liueldes.

Nurmkana

Nurmkana

Nurmkanade sulestik paistab pruunikana, rind ja kael hallid ja saba roostepruun. Emaslinnu sulestik sarnaneb suures osas isaslinnu omaga, aga kana kõhualune kastanpruun laik on tunduvalt väiksem kui kukel. Erinevad paistavad ka näomustrid ja sabasulgede suurus. Nokk ja jalad paistavad hallidena ja nende kaal jääb alla poole kilo.

Talvisel ajal kimbutavad nurmkanu nii raud- kui kanakull ja väikeimetajatest rebane ning nugis.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.