Orav
Rekord nr. 844 Meie pikima sabaga loomad
Rebane ehk punarebane Vulpes vulpes
Harilik orav Sciurus vulgaris
Meie kõige pikema sabaga loomadeks suhtes kehapikkusega on rebane ja orav sest teised sabakandjad jäävad juba nimetatutest rohkem või vähem maha.
Kuningkiil
Rekord nr. 845 Meie suurim kiil
Kuningkiil Anax imperator
Eesti suurim kiil on kuningkiil ja seda tondihobulaste sugukonnast. Tema kehapikkus on 66-84 millimeetrit ja tagatiiva pikkus 45-52 millimeetrit. Talle järgnevad suuruse osas teised tondihobulaste sugukonna liigid.
Võhandu Viira müüri juures
Rekord nr. 846 Meie looduslikest pühapaikadest
Võhandu Pühajõgi on oma ajaloolises sängis 165 km pikk ja hõlmab koos tema teele jäävate järvede ja seal asuvate saartega 1039 ha. Jõe kaldail leidub kümneid hiiepaiku, pühi kive, allikaid ja koopaid. Koos 50-m turvavööndiga on Võhandu Pühajõe komplekspühapaiga pindalaks 1200 ha.
Pühajärv
Eesti kümmekonnast pühajärvest on suurima Otepää Pühajärve pindala koos saartega 298,3 ha.
Meeleavardus "Eesti metsa abiks" Tallinnas (2017)
Maismaa-pühapaikadest on suurimad hiied. Need hõlmavad sageli erinevaid maastikuelemente ja võivad sirutuda nii laiusse kui kõrgusse. Hiis on kogukondlik pühapaik, mida on kasutanud ühe küla, või terve kihelkonna rahvas. Hiitest võib leida erinevaid kombestikuga seotud tegevuspaiku nagu lõkke-, palve-, tantsu-, nõupidamise-, matuse- ja tervenduspaigad.
Enamik teadaolevaid hiiepaiku hõlmavad kuni kümmekond hektarit, suurimad aga küünivad ligi sadakonna hektarini. Saaremaa lääneserval kihelkonna kihelkonnas asub Kurevere, Tammese, Kehila ja Läägi küla hiis, mille pindala on 90 ha.
Info: Ahto Kaasik. Tekst: Marek Vahula.