Vaatame erinevaid Eesti loodusrekordeid

Autorid

Koostab Marek Vahula

Illustratiivsed fotod VikipeediA ja Arne Ader ja Kaarel Kaiselloodusemees.ee

Hall lepp

Hall lepp

Sisu

Rekord nr. 859          Meie jämedaim hall lepp

 

Hall lepp ehk valge lepp         Alnus incana 

 

Avastasin paar aastat tagasi (Jõulukuus 2015.) Sindi Lodjal Pärnu ja Reiu jõgede ühinemiskoha lähedal kasvamas üllatavalt jämedad halle leppasid. Jämedaima ümbermõõt on ühe meetri kõrguselt umbes 3 meetrit. Lepa tüve ülaosas kasvas juba mitu peenemat haru.

Puu ümbermõõtu tuleb mõõta 1,3 meetri kõrgusel juurekaelast. Kui eelkirjeldatud moel ei ole võimalik puu ümbermõõtu mõõta, siis see puu ei mahu edetabelitesse.

Läheduses kasvas ka teine maapinnalt kaheks harunev hall lepp ja seda puud sai ilusasti ja nõuetekohaselt mõõta. Selle lepa ühe haru ümbermõõt on 2,5 m, teisel 2,1 m.

Tuginedes veebilehele: LINK

peaks jämedam mõõdetud leppadest jääma maailmas ümbermõõdu poolest kolmandale kohale ja Eestis peaksid nimetatud lepad olema jämeduselt 1. ja 2. kohal.

Seni teadaoleva eesti jämedaima halli lepa tüve ümbermõõt oli 1,9 m. Pikem jutt oli „Pärnu Postimehes“.

Teave: Andres Hendrikson ja Marek Vahula.

 

Kesse pank Kesselaiul

Kesse pank Kesselaiul

Rekord nr. 860         Meie vanim laid

Kesselaid on Eesti vanim ja kõrgeima maismaapunktiga laid. Esimesed teated Kesselaiu  inimasustusest pärinevad 1570. aastast ja juba sel ajal oli laiule rajatud kaks talukohta.

Kessulaiad on pindalalt 1,7 km2suurune ja asub Suures väinas. Eesti vanima tekkinud laiu kõrgus on kuni 16 meetrit. Laiu põhja- ja loodeküljele jääb Kesse pank, kõrgusega kuni 8,5 meetrit merepinnast ja Kesse pank on võetud Eesti ürglooduse nimekirja. 

Hommik Kuresoos

Hommik Kuresoos

Rekord nr. 861         Meie kõrgeim rabarinnatis

Kõrgeim rabarinnatis asub Soomaal Kuresoo rabas. 

Soomaa rahvuspargis asub Eesti suurim ja terviklikum rabamassiiv mille kogupindala jääb veidi väiksemaks sajast ruutkilomeetrist. Kuresoo raba jääb Navesti, Raudna, Halliste ja Lemmjõe välisele alale.

Lemmjõe ja Raudna jõgede vahelisel alal ulatub rabarinnak oma kõrgeimates kohtades 6 kuni 8 meetrini ja on seega üheks kõrgeimaks rabarinnakuks kogu Euroopas.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.