Talilinnukaamera - sinitihane

Postitas Looduskalender - N, 29.12.2016 - 18.18
Autorid

Pildi napsas IceAge, LK foorumist

Image
Sinitihastele pakuvad huvi ka teraviljapallikesed
Sisu

Sinitihastele pakuvad huvi ka teraviljapallikesed

 

Sinitihane          Cyanistes caeruleus

 

Sinitihased on kaalult pea poole kergemad, kui meie suurimad rasvatihased: veidi üle kümne grammi, paariteist sentimeetrise kehapikkuse juures.

Kuigi sinitihased saavad talvisel ajal ka ainult taimtoiduga hakkama, kui aga sulissõpradele pakutakse rasvapalle, nn „tihasekella“ on sulatatud rasva-kaerahelveste segu, keegi riputab lindudele magedat seapekki, siis sinitihased toimetavad ka nende maiuste kallal hääl meelel.

Hommikuvirgad sinitihased ilmuvad välja, kui esimesed julgemad rasvatihased on toidumaja juba külastanud. Seejärel saabuvad ümbritseva suhtes ettevaatlikumad ning veidi arglikumad, aga vilkad sinitihased. Napsatakse kiirelt seemne ja läinud linnuke ongi.

Meil talvituvad põhiliselt täiskasvanud vanalinnud ehk juba pesitsenud sinitihaste paar koos (juhul, kui neil on õnnestunud „kõiki ohte“ vältida). Rännukihk on suvel ilmavalgust näinud noorlinnud viinud Kesk- või Lääne-Euroopasse.  

Sinitihast pildistas Arne Ader

Sinitihast pildistas Arne Ader

Sinitihaste sulestik on sugupooltel sarnane, aga emaslindu võib tähelepanelik vaatleja eristada veidi tuhmima sinise järgi sulestikus.

Väikeste sinitihaste ümar pea oleks justkui keha külge kinnitatud, kaela nagu polekski ning kollasel rinnal ei näe me rasvatihastelt tuttavat musta vööti vaid veidi tumedamat triibukest või laiku. Taevasinist lagipead ümbritseb valge peapael, põsed säravvalged. Isaslinnud turritavad vahel pealae oma siniseid sulgi. Silmi, väikese noka ümbrust ja lõuaalust katab kitsas mustjas „mask“, selle kuklatagune osa on tumesinine nagu ka kuklal laienev krae.

Seljasulestik küütleb rohekalt, tiivad ja saba, aga sinakalt. Tiibadel märkame valget joont nagu rasvatihastelgi. Väikesed jalad on hallikassinised.

Vajadusel võivad tillukesed sinitihased ka riiakad olla, et toidulaual koht välja võidelda. Nende väikest, teravat nokka ja küüniseid mõistavad suuremad, kuid aeglasemad linnud peljata küll.

Talviseks arvukuseks võiks rehkendada umbes sada tuhat isendit, täpsema vastuse annab muidugi talilinnuloendus.

Sinitihaste viimase nädala vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.