Alanud veelindude loendusega seoses - jäälind

Postitas Looduskalender - L, 07.01.2017 - 16.16
Autorid

Foto: Sven Zacèk, Zacekfoto

Jäälinnud saagijahil

Jäälinnud saagijahil

Sisu

 

Jäälind        Alcedo atthis

 

Päris talveks võib meile jääda kuni poolsada jäälindu, kes püüavad toidust leida jäävabade jõgede, ojade või ka allikaliste kraavide läheduses. Päristalves elab loodus alles nädala jagu ja pole lahkunud veel mõned Kesk- või Lõuna-Euroopasse rännuteel olevad jäälinnud.

Kummaline, et meie suurematel saartel pole nad pesitsenud, aga läbirändajaid seal kohtatakse (uudista vaatlusi).

Kus võime praegusel ajal jäälinde kohata? Ei ole neid ainult Taevaskojas, vaid väga paljudel nn forellijõgedel. Kalu, liigil pole tähtsust, jahitakse madalamast veest, kus läbipaistvust veel vähemalt kolmkümmend sentimeetrit (kõrge veeseisuga nagu praegu, enamalt jaolt vooluvete ülemjooksul) ning kaldaid ääristaksid puud (vaata Sveni pilti), kuigi jäälind mõistab ka paigallennul saaki varitseda. Tavalised saakkalad jäävad kolme ja viie sentimeetri pikkuse vahesse. Vahetult enne kalakese peapoolega ees alla kugistamast uimastatakse saak löögiga vastu puuoksa.

Täiesti ainulaadse välimikuga, meie looduse põlisasuka võib ära tunda isegi hämaras tänu pikale nokale ning lühikesele sabale.

Nii isas-, kui emaslinnu sulestikud on sarnased ning selle kirjeldamisega võiks lugeja ise katsuda hakkama saada. Aga kui meil peaks õnnestuma äärmiselt kiiret, ettevaatliku ja inimpelgliku jäälindu pildistada, saame juba hiljem sugu määrata: isaslinnu nokk on must, emaslinnu alanokal märkame punakat värvi (mõnel isendil rohkem, teisel vähem). Vanalindude lühikesed jalad on erkpunast värvi, tänavustel noorlindudel veel tumedad või kahvatult roosad.

Millega veel jäälind oma kohalolu reeta võib? Häälitsusega sest nn oma laulu  jäälindudel pole. Kuuldavale tuuakse lühike ning terav vile ja seda nii lennus, kui oksal istudes.

 

Alates kümnendast sekundist on kuulda jäälinnu vilet ja sukeldumise sulpsatust. Ka tänavu talvitub jäälinnupaar forellikaamera koha läheduses.

Karm talvekülm ja jääkate võivad saada siia jäänud jäälindudele „saatuslikuks“.

Jäälinnu viimase nädala vaatlused: LINK

Kalaga

Kalaga

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.