Sookurg Ahja 5 Etioopias!

Postitas Looduskalender - E, 16.01.2017 - 14.14
Autorid

Tekst Aivar Leito

Image
Jalarõnga ja GSM/GPRS jalarõngaga varustatud sookurg Ahja 5
Sisu

Jalarõnga ja GSM/GPRS jalarõngaga varustatud sookurg Ahja 5

 

Tere head kuresõbrad!

On rõõm teatada, et noor sookurg „Ahja 5“ on edukalt talvitamas Etioopias Sululta linnakese lähistel Addis Abebast 15 km põhja pool.

Lind püüti 6. juulil 2016 Ahja küla juures ja märgistati värviliste jalarõngastega ning jalale kinnitatud Leedu „Ornitela“ firma 40g GSM/GPRS päikesepatareiga satelliitsaatjaga.

Kurepoeg startis koos perega Ahjalt rändele 19. septembril 2016 ja jõudis 26. novembril läbi Läti, Valgevene, Ukraina, Ungari Serbia, Montenegro, Albaania, üle Vahemere ja Liibüa ja Sudaani kaguossa kus andmeside kahjuks katkes. Põhjus on selles, et saatja töötab põhiliselt GSM võrgustiku kaudu ning „Ornitela“ firmal puudub kohalike mobiilside firmadega Aafrikas andmevahetus leping. Side kure saatjaga katkes rände käigus teel Sudaanist Etioopiasse ning andmeside puudub ka praegu.

Õnneks leidis Prantsuse filmimeeskonnal meie kure seal Sululta küla juures üles kuna edastasime neile satelliitkure „Ahja 4“ talvitamiskoha andmed eelmistel talvedel. Kurg „Ahja 4“ hukkus teatavasti Sudaanis 2016. märtsis kevadrändel koju Eestisse. Eelnevalt oli ta Sulultas  kolm talve veetnud ning uus kurg „Ahja 5“ lendas sel talvel samasse kohta talvitama. Praeguseks on nii „Ahja 5“ kui teistest kurgedest seal juba hulga häid filmikaadreid üles võetud.  

Teistest meie satelliitsaatjaga varustatud sookurgedest talvitab praegu Saaremaal Sõrves möödunud suvel märgistatud kurg „Mati“ Hispaanias Extremaduras ning kured „Savimäe“ (märgistatud 2013.a. suvel Meelva raba ääres Põlvamaal) ja „Ivar“ (märgistatud 2016.a. suvel Soitsjärve ääres Jõgevamaal) Tuneesias.

Vaata meie sookurgede ja teiste lindude rändeid Lindude Rände veebilehel: http://birdmap.5dvision.ee/

Sookure rändetee

Sookure rändetee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.