Tekst: Kaido Einama
Eelmisel nädalal külastas Eestit Taiwani kunstitudeng Pei-Hsin Chen, kes paigaldas eelmisel kurekaamera hooajal kuueks kuuks Londonisse avalikku kohta Looduskalendris näidatava must-toonekure kaamera installatsiooni. Pei-Hsin ise põhjendab projekti „Real Life / Real Time“ tegemist vajadusega näidata noorema põlvkonna inimestele ehk kõigile alla 50-aastastele londonlastele kogemust loodusest, kuna linnastunud inimesed puutuvad juba väga vähe kokku kõige sellega, mis metsas toimub ja teavad sellest vähe.
Pei-Hsini performance-kunstiprojekt näitas Londonis suurel ekraanil must-toonekure kaamerapilti ja filmis samal ajal möödujaid. Möödujate siluetid ilmusid aga ootamatult kurekaamera pildi peale väikese hilinemisega. Jälgiti inimeste reaktsioone ja kuidas nad iseenda varjudega mängisid. Projekt jõudis ka Mullen Lowe Nova Awards 2016 nominentide hulka, autor sai aga kooli lõpetatud kiitusega. Kui esialgu oli plaanitud suur ekraan paigaldada mõnesse Londoni väga käidavasse kohta, siis selgus, et üüratut rendihinda kuuks ajaks ei ole võimalik maksta. Kings Cross Stationi ees olev linnupuur, mille sees kogu tehnika ja suur ekraan, oleks nõudnud suure sponsori leidmist, kes tudengi lõputööd toetanuks. Nii oligi kurekaamera üleval hoopis ühe kooli fuajees sisetänaval. Möödujad hakkasid must-toonekure pesas toimuvale kaasa elama ja nende emotsioonid said salvestatud "varjuteatriga", mida kaamera ja ekraani ees tehti.
Kaameraprojekti skeem.
Sel aastal plaanib Pei-Hsin teha sarnase installatsiooni Taiwanis. Selleks on välja valitud üks Jaapani okupatsiooni aegne ajalooline maja rahvarohke turu lähedal. Põhjuseks, nagu Pei-Hsin ise nimetab, on veendumus, et suurlinna inimesed hakkasid tänu sellele projektile rohkem loodust nägema ja selle vastu huvi tundma, mis metsas toimub. Täielikust eraldatusest õnnestub ehk nii mõnigi inimene niimoodi tagasi loodushuviliste hulka tuua, keda on rahvastikust juba alla 10 protsendi.
Taiwanis on palju haruldasi linde tänu saare erilisele asukohale, kuid paljud taiwanlased ei tea neist eriti midagi. Samuti ei tea inimesed, kus need linnud asuvad ja kuidas elavad. Must-toonekure kaamera toob neile aga lähemale ühe teise kauge ja eksootilise musta linnu, kelle elu munemisest poegade üleskasvatamiseni saab Looduskalendri kaamerast jälgida poole aasta jooksul.
„Kaks aastat tagasi peatus Taiwanis Siberi valgekurg, kes on siin haruldane külaline,“ rääkis Pei-Hsin Chen, „lõunasse rännates jäi ta mingil põhjusel Taiwani põhjaosa märgaladele pidama ja otsustas siia elama jääda pooleteiseks aastaks.“
Tegemist oli kohaliku meediasündmusega, sest sellist haruldast valget lindu polnud varem saarel paiksena nähtud. Kohal käis televisioon, fotograafid ja niisama uudistajad. Pei-Hsin kinkis Looduskalendrile joonistustega raamatu, kus sellest toonekurest on piltjutustus tehtud. Maantee ääres olid isegi üles pandud kure eest hoiatavad ja tähelepanu juhtivad sildid.
Kui esialgu ei teadnud inimesed Siberist lõunasse kulgevast linnust midagi ega ka seda, kuidas käituda metsiku linnu naabruses, siis nüüd on teadlikkus kasvanud.
„Kaugel Baltimaades asuva musta toonekure tutvustamisega hakkavad inimesed rohkem loodusest huvituma ja hoolima,“ usub Pei-Hsin Chen, „samamoodi, nagu toonekure ilmumine nende endi naabrusse pani huvi tundma linnast väljas asuva maailma vastu.“
„Real Life / Real Time“ jätkub Taiwanis loodetavasti peagi koostöös kohaliku ornitoloogiaorganisatsiooniga ja siis, kui kurekaamera hakkab jälle otsepilti näitama.
Allpool on videokokkuvõte projektist, mille avaldas ka Delfi.