Loodusmuuseumi näitus äratab digitaalselt ellu ürgsed mereelukad

Postitas Looduskalender - R, 20.01.2017 - 12.12
Image
müstiline ürgmeri
Sisu

20. jaanuarist on Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus „Müstiline ürgmeri“, mis kutsub avastama salapärast merepõhja 600 miljoni aasta tagustest aegadest tänapäevani. Väljapaneku keskmes on tänaseks väljasurnud eriskummalised mereasukad, kelle elust, olust ja välimusest jutustavad fossiilide põhjal modelleeritud videod.

„Me oleme harjunud ütlema, et Eesti on mereriik, ja Eesti ala on meri tõesti väga palju mõjutanud,“ ütleb näituse kuraator Sander Olo. „Näitusel „Müstiline ürgmeri“ räägime meie mereriigi kaugemast ajaloost – nii sellest, kuidas Eesti ala 600 miljonit aastat tagasi lõunapoolkeral paiknes, kui ka sellest, kes elasid meie vetes siis, kui Eesti ala kattis troopiline meri,“ tutvustab väljapanekut Olo.

„Müstilise ürgmere“ näitusesaalist leiab neli videoinstallatsiooni, mis juhatavad külastajat rännakul läbi kuue ajastu, jõudes välja tänapäeva. „Videotes ärkavad ellu ürgsed mereasukad ja otsa saab vaadata näiteks hiiglaslikule meriskorpionile ning imetleda graatsilisi meriliiliad,“ ütleb Sander Olo. „Videotes näeme nende ürgsete loomade võimalikku välimust ja tõenäolist käitumist,“ lisab ta. „Kõige ekstravagantsemaks videolõiguks on ilmselt Devoni ajastut kirjeldav klipp, kus on loodud rekonstruktsioon tõenäoliselt esimesest kehasisesest viljastamisest maailma ajaloos,“ avab kuraator klippide sisu. 

Lisaks videoinstallatsioonidele leiab näituselt mitme meetrised ürgsete mereelukate mudelid, mis näitavad, kui suureks kunagised veeasukad kasvada võisid. Nii näeb näitusesaalis näiteks 3 meetriseid nautiloide ja 2,5 meetrist meriskorpioni. Lisaks on näitusel väljas valik fossiile Loodusmuuseumi kogudest, sh käsijalgseid, koralle, tigusid, soontaimi ja sammalloomi.

Paralleelselt näitusega „Müstiline ürgmeri“ saab 20. jaanuarist Eesti Loodusmuuseumis tutvuda ka väljapanekuga „Meie meri“. Näitus „Meie meri“ tutvustab Läänemeres elavaid liike ja nendevahelisi seoseid, räägib inimese rollist Läänemere käekäigus ning kutsub mõtlema selle üle, kui tihedalt me omavahel seotud oleme.

Näituse „Müstiline ürgmeri“ kuraatorid on Sander Olo ja Kairi Põldsaar, videoinstallatsioonide autoriteks on Jaagup Metsalu ja Erik Heinsalu (BOP Animation) ning näituse on kujundanud Jüri Lõun (Loovagentuur Pult). Näituse „Meie meri“ on koostanud Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja näituse kuraator on Veljo Runnel. Näitust on täiendanud Eesti Loodusmuuseumi zooloogia osakonna juhataja, merebioloog Lennart Lennuk

Mõlemad näitused on Eesti Loodusmuuseumis avatud 2018. aasta märtsini.

Eesti Loodusmuuseum

Lai 29a, Tallinn

lm

Avatud

R,L,P     10:00 – 17:00

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.