Talilinnukaamera - pasknäär

Опубликовано Looduskalender - вт, 11/29/2022 - 09:09
Autorid

Külalisi tutvustab Linnuvaatlejawww.linnuvaatleja.ee

Veebikaamera kuvatõmmis IceAge, LK foorumist

Foto Arne Ader

Изображение
Pasknäär
Содержимое

Pasknäär

 

Pasknäär        Garrulus glandarius

 

Musta-valgega viirutatud helesinise tiivanukiga pasknäär on sage lindude toidumajades pakutava rasva, seemnete ja pähklite söömas käija. Kõigesööja paskääri toiduks on marjad, seemned, puude viljad, putukad, ussid, pisinärilised ning ta rüüstab ka teiste lindude pesi.

Sügisel peidab pasknäär talvevaruks sambla alla või puude koorepragudesse suure hulga tammetõrusid ning kuigi vareslasele omaselt on pasknääri ruumimälu väga hea, jääb osa tõrudest talvel leidmata. Need tõrud hakkavad kevadel kasvama ja nii on pasknäär peamiseks tammede levitajaks.

 

Pasknäär tõruga

Pasknäär tõruga ( www.loodusemees.ee )

Pasknääri häälitsus on käre ja see kaigub talvises metsas kaugele, kuid tema repertuaaris on ka kõrgetoonilisi vilejaid häälitsusi. Pasknääri tiivanukil on helesinine laik peene musta (ja valge) viirutusega, kusjuures vanalindudel on helesinistel sulgedel triipe mõni rohkem kui noorlindudel.

Pasknääri tiivanuki sulg

Pasknääri tiivanuki sulg. Wikimedia commons: foto T. Voekler

Pasknäär on Eestis metsades ja parkides üldlevinud ning tavaline haudelind, kelle arvukuseks hinnatakse meil 30 000 – 50 000 paari. Talvel on Eestis umbes 50 000 – 100 000 pasknääri. Arvukamalt näeb pasknääre sügisrändeperioodil septembris ja oktoobris, mil mõnel aastal rändab Eestist läbi ka suurel arvul põhjapool pesitsevaid isendeid. Parimates rändevaatluskohtades on loendatud hommiku jooksul mitu tuhat pasknääri, näiteks 26.09.2016 vaadeldi Läänemaal Puises lausa 18 000 pasknääri.

Pasknääri häälitsusi kuula xeno-canto või Loodusheli kodulehelt.

Pasknääri vaatlused eElurikkuse andmebaasis.

Kirjutasid Marko Mägi ja Margus Ots

Tutvustuse leiad Linnuvaalejast: LINK

Vaata LK foorumist viimaste päevade külastajaid: LINK

rasvapallid

Lindudele on rasvapallid „nokkamööda“. Oleme asetanud rasvapallid ilma võrguta söötlasse sest maailmas on esinenud juhuseid, kui värvulised on jäänud jalgupidi kinni. Meil ei ole midagi sarnast paljude aastate jooksul juhtunud – aga parem karta, kui kahetseda.

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.