Fotod Arne Ader
Valgepõsk-lagled. Matsalu laht
Meilt läbirändavate haneliste seast arvukaima, valgepõsk - lagle sulestik on musta-halli-valgekirju, mustad on nii nokk, kui jalad ning kaugele paistavad tunnuslikud „valged põsed“. Lennupilt sarnaneb hallide hanede omaga, kuid nad on väiksemad ning kaalult hanedest kolmandiku võrra kergemad - umbes paarikilosed.
Oma häälekusega köidab möödalennul valjusti kisav parv iga vaataja tähelepanu ja see ei kuuldu kuidagi hanedele omase kaagutamisena.
Valgepõsk-lagled
Läbirändajaid võib sügisel olla hinnanguliselt seitsmekümne tuhande ringis, peamiselt Venemaa tundrates aga ka Novaja Zemljal pesitsenud linnud. Veel mõnekümne aasta eest jäid valgepõsk – lagled rändel olles meile toituma ainult kevadrände ajal. Nüüd ollakse sügiseti siin kuni lumeni, mis omakorda valmistab „peavalu“ meie põllumeestele. Toitumiseks sobivad suured, avatud niidud ja põllud, mis võivad rannikul olevatest ööbimiskohtadest päris kaugele jääda.
Neid äärmiselt ettevaatlikke ja tähelepanelikke linde ka kütitakse: näiteks möödunud aastal EJS andmetel üle kahe tuhande isendi, kui kõiki hanelisi kokku napilt neli tuhat.
Valgepõsk-lagled. Matsalu