Fotod Arne Ader
Hanede rändeparv
Ilmad lähevad külmemaks, tuul kirdest aitab läbirändajatel energiat säästa ja kindlalt märkame nüüd ülelennul rohkem „hallakuulutajaid“.
Sügisrände ajal suur - laukhaned meil reeglina ei peatu, aga ülelendajaid jagub hinnanguliselt paarisaja tuhande ringi. Mõnel kaunil sügispäeval võib hanede ränne tunduda suisa „katkematuna“. Suur - laukhanede meloodiline „laul“ ülelennul kõlab „kaga-kligi-kaga-kligi…“ erinedes oluliselt rabahanede pasundavast ning nasaalsest häälitsemisest - nendest kirjutame homme.
Binokli ja kuulmise abil annab rändeparvi eristada. Liigitunnusena märkame suur-laukhanede nokatüvikul märgatavat valget lauku, mis ulatub linnu laubani. Noka ja jalgade värvus sarnaneb hallhanede oranshiga (hallhaned on septembriga läinud, aga üksikuid heledamaid hallhanesid võib parvedes märgata). Kõhusulestikul on suur-laukhanede vanalindudel hästimärgatavad risttriibud, noorlindudele tekivad nimetatud alles tuleva aasta sügiseks.
Sügisel võib mõni kogenud linnumees, hea vaatlustoruga leida suurest haneparvest ka mõne üksiku väikese-laukhane. Tegu on haruldusega ehk Euroopa ühe ohustatuima linnuliigiga.
Jälgi linnurännet e-elurikkuse andmebaasist:
LINK