Merikotka pesakaamera Saunjas 2013/2014

 
Tekst ja pildid: Urmas SellisKotkaklubi
Ülekande võimaldavad Tele2/Televõrk ja EENet

 

Otsestriim Uudised | Foorum

Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC
 
6. novembril 2013 alustasime kuuendat veebikaamera hooaega merikotkaste Linda ja Sulevi pesa juures.
 
Merikotkaste pesakaamera lõpetab tehniliste probleemide tõttu tänavu-aastase ülekande. Lisaks on Sulevi ja Linda pesa tänavu asustamata ja tegevust tänavu ei toimu.
 
Pakume vaadata, kas ja kuidas areneb Läti merikotkaste pesaelu.
 
 
 
Tänavu alustasime pesalt ülekannet veel varem kui mullu. Läinud suvel vedas tehnika meid alt ja puu otsas olnud kaamera loobus koostööst juuni keskel. Korra proovisime juuli lõpus süsteemi käima saada, aga see ei õnnestunud. Novembri alguses võtsime Rennoga talveks maha must-toonekure kaamera ja peale kuivatamist läkski see Linda ja Sulevi pesa juurde. Kotkaid pesa läheduses polnud. IT-firma Kernel poolt seadistati uuesti ka antennid. Kaamera paigaldamist käisid vaatamas Soome kolleegid Ismo Nuuja, Matts Finnlund ja Jarmo Mäenpää, kellel on plaan ka Vaasa kandis merikotka veebikaamera käima lükata.


Renno, Matts, Ismo ja Jarmo arutamas, kui suured akud on vajalik metsa tassida.

 
Juba mõni tund peale kaamera paigaldamist võis kuulda merikotkaste kilkamist, aga pesale niipea ühtegi kotkast ei tulnud. Loodame, et kaameraga varustatud pesa ikka kasutatakse kotkaste poolt, aga kindel selles ei saa olla.

Kaamerasüsteem on ehitatud nii, et pimeda saabudes lülituvad kõik voolutarbijad välja ning valgenedes jälle sisse. See võimaldab energiatarvet oluliselt vähendada ja pole vaja akusid vahetades riskida kotkaste pesaelu häirimisega. Päikesepaneelid toimivad hästi, kui neil lund peal pole ja päike paistab. Pesapuul asuva saateantenni juurest on otsenähtavus Elisa mobiilimastiga, kus asub vastuvõtuantenn ja sealt läheb signaal piki Televõrkude kaableid EENeti serverisse. Serveris toimub pildi jagamine tuhandetele vaatajatele üle ilma, kes tahavad pesas toimuvast osa saada. Kasutame ökonoomset Mobotixi kaamerat ja Mikrotik antenne.

Nii paistab kaamera pesas olijale.
 
15. veebruarist 15. augustini on vastavalt looduskaitseseadusele inimeste liikumine merikotka pesapaiga ümbruses keelatud (ilma spetsiaalse loata). Nüüd saame sellest reeglist kinnipidamist kontrollida ning igaühel on võimalus tunda end nähtamatu keskkonnainspektorina selle pesa juures...
 
...aga loodame, et kõik läheb hästi ja juulis näeme kotkapoegade esimesi lende.
 
Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (vt kontaktid lehekülje lõpus või saatke sõnum urmas@kotkas.ee.
 
Nagu ikka on ettevõtmisega seotud hulk toredaid ja abivalmis inimesi. Süsteemi toimimist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus läbi Eesti Ornitoloogiaühingu projekti.
 
Lisateavet pesal toimuva kohta saab looduskalendri foorumist ja merikotkakaamera uudistest.
 
Ettevõtmises osalevad:
 
Eesti Ornitoloogiaühing Kotkaklubi     EENet          
 
 
Toetab: Keskkonnainvesteeringute Keskus
 


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)