Fotod: Arne Ader
Üleeile tutvustatud salutihane ja meie tänane tutvustatav põhjatihane on äravahetamiseni sarnased. Ega nad erilised toidumajade külastajad pole, aga seda, et nad üldse seemneid noolimas ei käiks öelda ei saa.
Tallilinnukaamerat jälginud linnumees Hannes Margusson on põhjatihase märkamist mõni aasta eest tabavalt kirjeldanud:
„Natuke aega tagasi nägin toidumajas põhjatihase ära. Kõigepealt kuulsin arvutist häält "di-dää-dää, di-dää-dää", avasin veebikaamera akna ja varsti oligi "poiss" platsis. Suur, must, häguste servadega kurgualune ja heledad tiivalaigud, kõik ilusti näha“.
Millistele erinevustele salutihasega võrreldes tähelepanu pöörata? Põhjatihase must pealagi on tuhmilt must, salutihase must peasulestik on läikivam ning lõuaalune habe laiem. Põsk laiemalt valge, ulatudes kuklani välja Põhjatihase tiibadel märkame heledaid pikivööte, mis salutihastel puuduvad. Mõlemal liigil on sarnased nii noka – kui jalgade värv.
Talveti otsitakse toidupoolist okas- ja segametsades, kus sagedased on erinevate tihaste segasalgad. Kui teised tihased tegutsevad peamiselt puude võrades, siis põhjatihast märkame tegutsemas ka puude tüvedel. Linnukesel on sinna asja sest põhjatihane kogub varusid kehvemateks päevadeks, peites leitud seemneid koorepragudesse.
Põhjatihaste talvist arvukust mõjutavad oluliselt meile põhjast või kirde poolt saabunud rändurid. Talilinnukaamera ees on nad tänavu käinud - nende tulekust on eelpool kirjeldatud häälitsus märku andnud.
Põhjatihaste vaatlused:
LINK
Võrdluseks pilt salutihasest, kelle Sa võib peopesalt sööma harjutada.
Salutihane