Merikotka pesakaamera 2018

Postitas Looduskalender - K, 07.03.2018 - 23.45
Autorid

Tekst: Urmas Sellis, EOÜ
Pildid: Triin Leetmaa

Ülekande võimaldab EENet

Sisu

 

Otsestriim | Uudised | Foorum

 

Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC

Vanematele arvutitele: Flash Player

Merikotkakaamera on paigaldatud Lääne-Eestis asuva pesa juurde. Samal territooriumil asus veebikaamera ka 2009-2013, nn Linda ja Sulevi pesal. Esimene tollastest pesadest asus praegusest pesast üle soo, mis paistab puulatvade taga. Esialgne plaan paigaldada kaamera 2016 populaarsete merikotkaste Anna ja Uku uue pesa juurde ei õnnestunud, sest ka uus pesa oli talvel alla varisenud.

Kaamera paigaldamine uude kohta võttis kaks lumesajust päeva veebruari alguses, osalesid Renno, Omar, Triin ja Urmas. Kotkaid me sel ajal ei näinud. Loodame, et ka nemad meid mitte.

Kotkas1
Renno, Omar ja Urmas akude ja muu kraamiga pesa poole minemas.

Kotkas2
Renno paigaldas päikesepaneelid sobivasse kohta.

Kotkas3
Sobiv koht on metsaservas vaatega lõunasse.

Kotkas4
Triin - meist kõige kergem tiirutas pesametsa kohal ja tegi need pildid.

Kotkas5
Pesa tasapinnalt kui Urmas seal toimetab.

Kotkas6
Vaade pesale otse ülalt - pesapuu asub keskel.

Merikotkas pesal
Tundub, et kaamera paigaldus õnnestus…kotkad vaatavad meid sealt hea meelega (foto napsas foorumi liige Liz01, 3.03.2018).

Renno leidis selle 23 m kõrgusel asuva pesa kolm aastat tagasi, aga poegi pole siin teadaolevalt olnud. Seetõttu pole õnnestunud ka vanalindudest varem pilti teha. 2016 oli pesa varisenud puust koos munadega. Lisasime pesa alla kaks tugevamat männioksa, et kaamera vaatajad järjekordset draamat ei peaks pealt vaatama. Pesa asustavad linnud on rõngasteta, mistõttu nende päritolu ja vanus ka teadmata. Aga emaslind tundub olevat noorepoolne või vähemalt noorusliku välimusega. Igatahes pole ta varem sellel territooriumil elanud Linda. Emaslind oli alguses kaamerasilma suhtes umbusklik, aga harjus sellega. Isaslind on vanem, tema kaamerast välja ei teinud. Kas see on endiselt Sulev, see jääb vaatajatele koduseks ülesandeks! Foorumis saate oma arvamust võrrelda teistega.

Pesalt avaneb puulatvade taga vaade soole (endine merelaht), kus osaliselt roostik ja võib mõnikord ka rooruikasid kuulda.

Kaamerasüsteem on ehitatud nii, et pimeda saabudes lülituvad kõik voolutarbijad välja ning valgenedes jälle sisse. See võimaldab varakevadel energiatarvet oluliselt vähendada ja pole vaja akusid vahetades riskida kotkaste pesaelu häirimisega. Päikesepaneelid toimivad hästi, kui neil lund peal pole ja päike paistab. Pikema päeva puhul saame ülekannet edastada ööpäevaringselt. Seda saab reguleerida distantsilt, ilma kohal käimata. Kaameraks on eelmisest merikotkaste Uku ja Anna veebikaamerast tuttav AXIS F41 ja mikrofoni meisterdas Omar ise. Andmeside osas loobusime WiFi lingi ehitamisest ja loodame 4G mobiilsele internetile, mille kaudu jõuab kaamerapilt EENeti serverisse. Serveris toimub pildi jagamine tuhandetele vaatajatele üle ilma, kes tahavad pesas toimuvast osa saada. Kui võimalik, siis kasutame paralleelselt ka YouTube striimiteenust. Mobiilne 4G ülekanne pole küll nii stabiilne kui varasemad püsilingid, aga seda on palju mugavam kasutada (otsenähtavus pole hädavajalik ning antenni puulatva ei pea viima).

Alates 15. veebruarist on vastavalt looduskaitseseadusele inimeste liikumine merikotka pesapaiga ümbruses keelatud (ilma spetsiaalse loata). Iga kaamera kaudu pesaelu vaatleja saab sellest reeglist kinnipidamist kontrollida ning on võimalus tunda end nähtamatu keskkonnainspektorina selle pesa juures...

...aga loodame, et kõik läheb hästi ja juulis näeme kotkapoegade esimesi lende.

Nagu ikka on ettevõtmisega seotud mitmeid toredaid ja abivalmis inimesi. Selle kaamera süsteemi koostasime tänu ventilatsiooniseadmete tootja ETS NORD AS märkimisväärsele toele 2016. aastal (uue tehasehoone avamisel paluti partneritel ja klientidel lillede asemel toetada Kotkaklubi pesakaamerate projekti) ja suur tänu ka eraannetajatele. Süsteemi osad on üsna kallid ja ilma sõbralike toetajateta me neid kasutada ei saaks.

Kaamera käigushoidmisega seotud minimaalsed kulud katab tänavu KIK, aga seadmeid me selle toega osta ei saa.

Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (vt kontaktid lehekülje lõpus või saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, nii nagu ETS NORD omal algatusel vaderiks hakkas.

Lisateavet pesal toimuva kohta saab looduskalendri foorumist ja merikotkakaamera uudistest.

Võrdluseks tasub vaadata ka Läti merikotka kaamerat ja selle uudiseid foorumis.

Ettevõtmises osalevad: 

Ornitoloogiaühing Kotkaklubi EEnet 

Toetavad:

ETS Nord KIK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.