Looduskalendri minutid Vikerraadios: Rukkililledest sinine maa

Postitas Looduskalender - N, 12.07.2018 - 09.09
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Rukkililled nisupõllul

Rukkililled nisupõllul

Sisu

Mingil hetkel hakkame loodusest rukkililli otsima. Enamasti me pole neid enne tähele pannud, aga juuli teisel nädalal on neid kõikidele eestlastele korraga vaja.

Ja tõe poolest, on olemas kindlad põllud, sellised, kus kaheidulehelisi ei tõrjuta, kus nad just sel ajal õitsevad.

Küllap on palju asju, mida me oma rahvuslille kohta avastama peame. Näiteks kasvõi seda, millal rukkililled meie põldudel õitsema hakkavad. Ja kui inimestelt küsida, siis arvavadki nad, et ju laulupeo aeg see on, sest siis on kõigil rukkililled tõesti käes ja peapärjas.

Aga need on enamasti aiarukkililled. Ja kui endal fenoloogilist kalendrit või herbaarlehtede kogu ei ole, siis saab järgi vaadata Elurikkuse andmebaasist, seal seisab, kõige varasema õitsva rukkilille leid on 17. juunil, mu enda fotokogus, aga koguni pilt õitsevast rukkilillest, mille olen teinud Võrtsjärve äärest 15. Juunil. Millal sina esimest õitsvat rukkilille nägid? Elurikkuse andmebaasist leiab ka, et rukkilill õitseb meil põhiliselt ikkagi juulis ja seda septembrini välja.

Rukkilill ei ole vaasilill ega kõlba ta tegelikult ka herbaarlehtede tegemiseks, tema rukkilillesinine värv läheb kiiresti valgeks.

Küll on temaga püütud riiet värvida, on ju see meie rahvuslipu üks värvidest.

Mu vanaisa Gustav Vilbaste on 1939. aastal kirjutanud oma artiklis “Taimedega värvimisi Eestis”, et “Rukkilille sinised õied ei võinud varemal ajal jääda kasutamata värvimisel, sest ilus õievärv pidi andma ka samasuguse värvuse.”

Just Kullamaal oldi osavad rukkilillest tumesinist saama. Aga ka Setomaal ja Rakveres. Ja Vastseliinast on kirjutatud Jaan Jakobsoni poolt üles pikk ja põhjalik õpetus, kuidas saada rukkililledega selline sinine, mis ei kartnud pesemist ega päikesepleekimist.

Rukkilillega värvimiseoskus on aegade hõlma vajunud, küll on tänapäeval kombeks tema kuivatatud õisi tortidele pudistada.

Milliseid rukkilille kasutamisviise veel tead?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.