Sookurgede pesitsemisest

Postitas Looduskalender - P, 05.06.2016 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader

Sookure pesa poja ja munaga

Sookure pesa poja ja munaga

Sisu

 

Sookurg        Grus grus

 

Neid graatsilisi linde oli kuulda-näha juba märtsikuus. Kevadel ei toimu meie mailt massilist läbirännet, sestap ongi tegu suures osas meil pesitsevate sookurgedega, keda võib olla kuni seitse ja pool tuhat paari.

Pesa asuti ehitama aprillis, pikajalalised rajavad selle vesistesse paikadesse - koht kaitseb neid nii häirimise, kui pisikiskjate eest. Pesa võime leida järveõõtsikult, jõeluhalt, põõsasrabast, lagesoolt…  Vanalinnud tassivad pesaaluseks hulga sammalt, kulu või roogu ikka mida lähikonnast prii pärast saada.

Hiljemalt maikuu alul muneb emaslind mõnepäevase vahega üldjuhul kaks suurt rohekat, pruuni kirjaga muna. Haudumiseaeg kestab neli nädalat.

Poegade koorumise vahe on nagu munemiselgi paar päeva. Hilisemal koorujal lastakse päevakese jagu kuivada ning kosuda ja läinud sookured pesast ongi. Vanalindudega seltsis liigutakse ringi ning toitutakse esimesed päevad üsna pesa lähistel, aga päev-päevalt liigutakse aina kaugemale.

 

Sookured

Sookured

Enne jaanipäeva võime näha juba sellist pilti. Kuni sügiseni tegutsevad vana- ja noorlinnud koos.

Peaaegu ehtsas „kuresulestikus“ näeme kurepoegi juba augustikuu teises pooles, kuid ka siis saab neid veel vanalindudest eristada.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.