Mille poolest erineb hundi ulg koioti ja šaakali laulust

Postitas Aasta Loom - P, 29.08.2021 - 09.00
Sisu

 

Seekordses postituses jagame kahe aasta tagust videot Yellowstone’i rahvuspargist (USA), kus hundivaatlejail õnnestus ühtaegu videopilti saada nii hundi kui koioti ulgumine. Justkui tellitult demonstreerisid loomad, kuidas nende kahe liigi ulgu eristada.

Kuigi hundikutsikad ja -noorukid teevad ka sageli ulgudes “tsirkust”, on tüüpiline hundiulg üsna monotoonne. Koiotid on seevastu kaunis kirju vokaalse repertuaariga, rikastades oma ulgu haugatuste, kileda kiljumise, joodelduste ja “jip-jip” häälitsustega (mida kõike küll lugupeetud koiottide esindaja antud videos demonstreerida ei söendanud). Hundid teatavasti ei haugu. Hundid “hauguvad” pigem sellise turtsuva siili häälega - “bff-bff” - ning seda ainult siis, kui nad tunnetavad ohtu.

Huvitav fakt on ka see, et hundiulg ei alga “Auu”, nagu sageli arvatakse - nii alustavad ulgumist hoopis koiotid. Hundiulg algab lihtsalt “Uuu” ehk ilma murduva a-ta. Loodetavasti kõlav see arusaadavalt, sest kirjapilti on seda küll kentsakas panna.

 

Šaakaliulg peaks koiottidele üsna sarnane olema - kiljumine, kriiskamine ja haukumine tuleb ka neil päris kenasti välja. Muuseas põhjust, miks koiottide ja šaakalite vokaalne repertuaar on huntide omast niivõrd rikkalikum, saab seletada Beau Geste efekti kaudu. Beau Geste efekt tähendab seda, et erinevad vokalisatsioonid tekitavad kuulajale illusiooni, justkui oleks tegu palju rohkemate isenditega kui tegelikult. Nii võivad 2 šaakalit kõlada huntidele kui 20 šaakalit ning see illusioon võib innustada võsavillemeid oma pisemaid suguvendi rahule jätma. Kahest šaakalist saaks ju iga hunt jagu, 20 puhul võiks enne järele mõelda...

 

Laura Kiiroja

 

 

Video allikas: Yellowstone Wolf Tracker https://www.facebook.com/yellowstonewolftracker/videos/1015626671973676/UzpfSTExNTk3MzMwOTA4NDg5NTozNTI2NTk1NTU0MTYyNjg/

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.