Aialinnupäeviku viimane kokkuvõte: pesitsusaasta 2016

Postitas Looduskalender - N, 22.12.2016 - 18.18
Autorid

Foto Arne Ader

Rasvatihase pojad peale pesast väljalendu

Rasvatihase pojad peale pesast väljalendu

Sisu

Eelmisest aialinnupäeviku ülevaatest selgus, et tänavune suvi oli osadele liikidele edukam ja teistele kehvem. Sama selgub ka arvukamate aialindude pesitsusnäitajatest. Vaata eelmist kokkuvõtet: LINK


Rasvatihane, kes saades innustust tähtsast aasta linnu tiitlist, oli tänavu kindlalt võitjate seas. Rasvatihased pesitsesid tänavu sageli 2 korda ja pesast lendas välja keskeltläbi 5,9 poega (mullu 5,2). Poegade väljalennud toimusid kolme kuu jooksul 20. mai ja 17. augusti vahel.
 
Põldvarblasedki võivad suve jooksul kahel korral pesitseda, nii et nende väljalende registreeriti mai keskpaigast augusti alguseni. Keskmiselt oli neil tänavu 4,3 poega, mis on samuti tubli hüpe 2015. aastaga võrreldes (3,8 poega).
 
Kuldnokapoegade keskmine väljalend toimus nagu tunamullugi 30. mail. Neil kevadekuulutajatel oli keskmiselt 4,1 poega, mida on enamvähem sama palju kui aasta varem (4,2).
 
Linavästrikel oli tänavu poegi veidi vähem (keskmiselt 3,1). Suve jooksul pesitseti kuni kahel korral ning pojad lahkusid pesast 28. mai ja 2. septembri vahemikus. Teine pesakond hakkas välja lendama alates 10. juulist.

Must-kärbsenäpil ei olnud hea pesitsusaasta. Kui mullu lahkus pesast 5,1 poega, siis tänavu vaid 4,7. Pojad hüppasid pesaõõnest välja keskmiselt 20. juuni paiku, kahel juhul ka juulikuus.
 
Räästapääsukesed jõudsid pesitseda kuni kahel korral ning pojad lahkusid 29. juuni ja 9. septembri vahel. Tänavu pesitses neid 30 aialinnuvaatleja juures. Keskmiselt oli suve jooksul 3,8 pesitsemisjuhtu, mis on võrreldes eelmise aastaga tublisti rohkem (2,3).
 
Suitsupääsukesel oli tänavu jälle kehvapoolsem aasta. Õnneks ei kukkunud keskmine poegade arv alla 4, vaid oli 4,14 ning pesitsusjuhtusid oli aias isegi rohkem (2,9) kui mullu (2,7). Kokku pesitsesid suitsupääsukesed 87 aialinnuvaatleja aias.

Juuresoleval graafikul on toodud kolme liigi pesakondade väljalennu kuupäevad tänavuse suve jooksul. 

Juuresoleval graafikul on toodud kolme liigi pesakondade väljalennu kuupäevad tänavuse suve jooksul. 

Sellega on Suvise aialinnupäeviku 2016 tulemused kokku võetud. Suur tänu kõigile 920 aialinnuvaatlejale!

Suvine aialinnupäevik 2017 alustab turteltuvide aastal 1. märtsil.

Kena pühadeaega!
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.