veebruar 2017

8. NÄDAL 20.2.2016.-26.2.2017. Jõgeva ümbruses

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Järjekordne lumikate niitmata rohumaal

Nädala alguses lund maas ei olnud. Põllud olid pealt vesised ja porised, kohati võis näha väiksemaid ja suuremaid veeloike. Esmaspäeva hommikul oli mõnes kohas taliviljapõldudel jääkoorik veel säilinud, kuid õhtuks see kadus. Muld sulas talinisupõllul pinnalt 5-7 cm sügavuseni ülesse. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis õhus 3,5 kraadini.

Teisipäeval läks uuesti külmaks ja hakkas külmetama. Kolmapäeva hommikuks langes õhutemperatuur -8 kraadini, vahepeal pinnalt üles sulanud mullakiht oli uuesti külmunud, taimed hallast valged. Õhtul sadas lund ja tuiskas.

Rändlinnud saabuvad

Fotod Arne Ader

Kiivitaja

Kiivitaja

Vastlapäeva ilmaolud sobivad rändajatel: kuus soojakraadi ja mõõdukas pärituultuul saabujatele. Kasvav kuu hoiab tavaliselt mõned päevad sarnast ilma. Läänerannikul on üldjuhul saabujaid rohkem.

Eile saabus künnivareseid ja kajakaid, täna on juba paljudele linnuvaatlejatele silma jäänud nii kiivitajad, kui lõokesed.

Polegi tänavu saabumise aeg varane, sageli on  rändurite esimest lainet jõudnud kohale Vabariigi aastapäevaks.

Margus Ellermaa vaatles täna  Kablis:

- põldlõoke 1037

- hallvares 286

- kiivitaja 199

- künnivares 147

- jääkoskel 143

- õõnetuvi 58, sookurg 1, põldrüüt 1, sookiur 1, kuldnokk 4, rootsiitsitaja 2.

Põhirännet võiks ennustada homseks?

VIDEO: kobraste tegevusjäljed

Video salvestas Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

Tegevusjäljed ja kobras tegutsemas Piilses, Virumaal

 

Kobras ehk piiber         Castor fiber

 

Hilistalvisel ajal muutuvad koprad liikuvamateks. On ka põhjust: karmimateks aegadeks varutud toiduvarud hakkavad otsakorrale jõudma ning pere planeerimise ajad algamas.

Siseveekogude kaldaaladel võime märgata lumel öö ja videvikuloomade värskeid jälgi või tegutsemise jälgi: oksatoidu hankimine, territooriumi märgistamine. Vahel võime varakevadel sattuda peale päevasel ajal tegutsevale isendile.

VIDEO: midagi söödavat ei jää looduses vedelema

Video salvestas Aita, LK foorumist

 

 

Hallhüljes        Halichoerus grypus

 

Eile pärast poegimist jäid emashülgest maha päramised (vaata eilsest hülgeloost). Need jäeti rannakividele umbes kümme minutit peale poegimist.

Koheselt olid näljased linnud hulgana platsis. Keda siis näeme: muidugi hallvareseid, kajakaid (meri-, hõbe- ja kalakajakid). Hüljes tõrjub täiskasvanud merikotka maandumist (valged sabasuled viitavad täiskasvanud merikale).

Esiplaanil näeme poeginud hülgemammat oma veerand tundi vana hülgepojaga.

Lumi maas - saab lustida

Fotod Arne Ader

Rongapaar

Rongapaar

 

Ronk ehk kaaren       Corvus corax

 

Kui Arne pilti vaadata pole kahtlust kumb paarist on isaslind.

Ronkade mängu kuuleb või märkab tähelepanelik looduses hulkuja ikka sageli. Märtsikuus koondub lindude tegevus juba pesaterritooriumile. Rongad pole niivõrd  arvukad ega „tüütud“, kui linnades toimetavad vareslased. Umbes viis tuhat haudepaari võib meil neid ka tänavu pesitseda.

 

Must on ronkade sulestik, nokk ja isegi silmad samuti jalad. Enam mustemat lindu polegi olemas - "ronkmust".

Urvalindude salgad

Fotod Arne Ader

Urvalind

Urvalind

 

Urvalind         Carduelis flammea

 

Talvisel ajal kohtame meil talvituvate urvalindude salkasid toiduotsinguil. Peatselt on algamas lõuna pool talvitunute läbiränne ja see kestab ka aprillikuus – urvalinnud pesitsevad tundraaladel.

Meile talvituma jäänud urvalindude arvukus oleneb „seemneaastast“. Toitutakse lepaseemnetest, mis said küpseks mullu novembris, aga pudenevad puudelt kogu talve. Otsitakse kaseseemneid ka umbrohtudelt leiab söödavat. Rändurid tegutsevad lehtpuusaludes üpris märgatavalt ja häälekalt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.