november 2021

VIDEO: põder kohaneb uue olukorraga

Telefonivideo LK-team

Foto Arne Ader

Eilne metsapilt

 

Euroopa põder ehk põder       Alces alces

 

Ilmad on talvise moega ja loomad peavad kohanema muutustega kiirelt. Põtrade talvised liikumisrajad ei vasta suvistele ja põhjus on lihtne, talvised toitumistaimed erinevad suvistest nagu ka toidu kogused.

Madalrõhkkonnad on meile toonud külma ilma ja lumesaja ning seda kuni nädala lõpuni.

Urvalinnud tegutsevad salkadena

Fotod Arne Ader

Urvalinnud kasel

Urvalinnud kasel ( www.loodusemees.ee )

 

Urvalind        Carduelis flammea

 

Metsatundras pesitsenud urvalindude läbiränne algas oktoobrikuus ja vaiksemate ilmadega võime märgata puudel seltsis tegutsevaid linde. Armsa olemisega, tundraelanikud inimest eriti ei pelga. Selliseid seltsinguid kohtame läbi talve, aga urvalindude arvukus võib talvistest oludest sõltuvalt olla äärmiselt kõikuv.

Lindude söögimajade lähedusse ilmutakse pakaseliste ilmadega, aga ilmateenistus lubab päris külma ilma juba sellel nädalal.

 

Kisub vägisi talveks

Riigi Ilmateenistuse kaart

Nädala eest algas lumevaiba tekkimine Alutagusel „lumekruupidega“, tänane pilt on juba talvine kogu Eestis ja väljas on helgem ja valgem.

Tänaseks lubatakse lumesadu ja tugeva tuule tõttu tuisku. Nii, et lumevaip pakseneb. Värskelt sadanud sentimeeter lund on vedelas olekus 1 mm sademeid.

Talilindude toidumaja Kooraste järve kaldal on seemnetega varustatud ja veebikaamera ülekande edastamist on plaanis alustada sel nädalal.

Näpunäiteid lindude talviseks lisatoitmiseks: LINK

Kobras tassis kaamera minema

Avapilt
Sisu

 

Paar nädalat tagasi hakkas kopratammi juurde paigaldatud kaamera uduseid pilte saatma, aga loodusemees Martin Piispea ei läinud kaugele metsa kohe vaatama, et milles asi. “Iga päev tuli mõni udune pilt,” ütleb Martin. Selgus, et kohalik kobras tahtis veel ühe tammi ehitada ja haaras ka toomingatüüka järele, mille külge oli paigaldatud kaamera – eks oli hea lähedalt võtta. Nali oli aga selles, et kaamera töötas ka risuhunnikus edasi. “Hea, et kaamera sattus tammi välimisse kihti ja mitte muda sisse,” on Martin rahul.

 

saarmas

 

Harakate toimetamist on huvitav jälgida

Foto Arne Ader

Harakad

Harakad ( www.loodusemees.ee )

 

Harakas      Pica pica

 

Neid kenasid varesalasi märkame vastu talve tegutsemas nii linna-, kui talumaastikus ja vahel päris ootamatutes kohtades. Vähetõenäoline on harakaid kohata raiesmikel või metsanoorendikel.

Harakad on paikse eluviisiga ja täiskasvanud linnud elutsevad aasta ringi paaridena. Ringi hulguvad tänavusuvised noorlinnud.

Punased hapumarjad

Foto Arne Ader

Kukerpuu marjad

Kukerpuu marjad

 

Harilik kukerpuu         Berberis vulgaris

 

Tihemini Loode-Eesti ja meie saarte looduses kasvav okkaline põõsas, mille hapusid, punaseid vilju on hulkujal metsateede veeres hea suhu pista.

Kukerpuud on põhjendamatult puuks „ülendatud“ sest tavaliselt kasvab põõsas heal juhul kolme meetri kõrguseks. Meie aedades ja parkides kasvavad ilupõõsa vormid.

Vaatame Eesti loodusrekordeid - CXXIV osa

Rekordite rubriiki koostab Marek Vahula

Illustreerivad fotod VikipeediA ja Arne Ader

Pildistas Sten Porse, VikipeediA

Rekord nr. 363    Kõrgeim vaevakask

 

Vaevakask        Betula nana

 

Vaevakask on vaevaline kasvaja ja piirdub meie looduses pikkusega vahemikus 20-120 sentimeetrini.

Siiski, rekordpuu kõrguseks on 2,9 meetrit. Vaevakask kasvab Tartumaal Ihastes Kodukolde tn. 3. Puud mõõtis Hendrik Relve 2000. aastal.

Arutelu uue keskkonnaministriga reedel, 3. detsembril

Pildistas Kaido Einama

Keskkonnaküsimused on muutumas järjest aktuaalsemateks nii maailmas kui ka meil Eestis. Looduskalender koos sõpradega teeb katse tekitada arutelu Eesti kogukondade ja riigivõimu vahel ka loodus- ja keskkonnakaitsekaitse üldistel teemadel. Valupunktidest rääkijaid on niigi küll.

Saadet saab vaadata kahte moodi:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.