Jäädvusta pärandit ja osale hiite kuvavõistlusel

Postitas Looduskalender - E, 02.07.2018 - 16.16
Autorid

Hiite Maja kutsub osalema

2017a. peaauhind -  „Taevane sügavik jääkirme all“

Pildistas Margus Vilisoo

Image
Saaremaa Püha kihelkonna Kaali küla Pühajärv
Sisu

Saaremaa Püha kihelkonna Kaali küla Pühajärv

Kargelt kaunis loodus sundis seda kõike kõrgemalt vaatama ja vaatepilt mis avanes, oli õhkutõusmist väärt. Jäätumine oli alanud ning see esimene jääkirme on alati eriline, värske ja puhas.

Algab rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on väärtustada põliste väepaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

11. korda toimuva võistluse teema on looduslikud (mitte ehitatud-rajatud) pühapaigad: hiied, pühad mäed, puud, kivid, veekogud jm looduspaigad, kus juba meie esivanemad käisid palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas jm kombetalitusi täitmas.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks jagatakse eriauhindu teemadel: hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus, saared jm. Oodatud on ka mujal maailmas tehtud ülesvõtted.

Fotosid saab võistlusele leheküljel üles laadida alates 1.09 kuni 15.10.2018.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ning need kuuluvad inimkonna ühispärandisse. Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja allikat ning sadu ristipuid. Pühapaiku leidub kõikides maakondades, pea igas kihelkonnas ning paljudes külades. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise tõttu. Ligi 600s pühapaigas leidub kaitstavaid arheoloogia- ja loodusmälestisi, kuid ühtegi pühapaika kui sellist seni Eestis kaitse all ei ole.

Võistlust korraldab Hiite Maja SA, Maavalla Koda ning vabatahtlike koostööring Hiiepaik.

Vaata lisaks:

Seni avalikustatud looduslike pühapaikade kaart: LINK

Soovitusi looduslike pühapaikade pildistamiseks ja sadakonna pühapaiga kirjeldused leiab raamatust "Pühapaikade teejuht", Ahto Kaasik 2017.

Looduslike pühapaikade õppematerjal Hiiekoolide lehel: http://hiiepaik.ee/tegutse/hiiekoolid/

2008-2017. a kuvavõistlused: www.maavald.ee/kuvavoistlused

2018. a kuvavõistluse plakat: LINK

Ahto Kaasik
Tel 56686892
ahto@hiis.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.