Looduskalendri minutid Vikerraadios: Pasknäär tammetõruga

Postitas Looduskalender - T, 21.08.2018 - 09.09
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Foto Arne Ader

Pasknäär

Pasknäär

Sisu

Kas olete märganud, kui palju on sel aastal tammetõrusid. Hea tõruaasta pidi tooma paksu lumega talve.

Kuivus pudistas tõrusid maha juba juuli lõpus. Aga sellist tammetõru ei saa kaua taskus kanda, veel puitumata koor tõmbus kiiresti mustaks ja tõrukene kipra. Seega on neid veel vara korjata, nagu ka sarapuupähkleid, mille tuum alles üsna heinamaitsega.

Ometi on tõrude otsijaid juba palju. Eelkõige tassivad neid hõisates pasknäärid. Ja kuigi pasknääri nimi kõlab eesti keeles suhteliselt halvakõlaliselt, on ta väga ilus lind.

Proovige vahel mõne tamme juures lindu jälgida.

Eriti ilus on ta õhtupäikese kumas, kui veidi punakas sulestik veel kaunimalt särama lööb. Ja muidugi on meie jaoks oluline tema tiivasulg, millel peal meie rahvusvärvid – sini-musta-valge triiburida.

Olen mõelnud, kui rahvuslinnu valimine oleks toimunud vaba Eesti tingimuseks, siis selle tiivasule tõttu oleks ta ilmselt meie rahvuslinnuks saanud. Sest paljudel inimestel on sipelgapesast leitud sulg raamatu vahel järjehoidjaks või koguni kodu pühade esemete riiulit ilustamas.

See sulg jääb sipelgapessa siis, kui pasknäärid käivad, nagu üks korralik vareslane, oma sulestikku parasiitidest puhastamas ja sulgede vahetamise ajal mõni sinna ka pudiseb.

Pasknäär on kehv rändaja, nagu tema suguselts – kõik varese moodi tegelased ikka. Aga ta on ainuke meie  vareslane, kes endale korraliku talvevaru soetab. Tõrusid võib ta vahel salapeidikutesse tallele panna mitmekiloseid hunnikuid.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.