Põnevaid fakte huntide toitumisest

Postitas Aasta Loom - P, 09.12.2018 - 10.00
Avapilt
Sisu

Loomaaiahunt maiustamas halloween`i kõrvitsaga. Kõrvits siiski huntide suur lemmik pole, sellesse peidetud maiused olid oluliselt populaarsemad.
Foto allikas: Laura Kiiroja erakogu

 

Üldpilt sellest, mida ja kuidas hundid söövad, on üsna selge ja uuritud teema. Kas aga teate ka, kui palju toitu hundi kõht mahutab või mitmel protsendil huntidest on suvalisel ajahetkel kõht täis? Maailma juhtivaid hundibiolooge L. David Mech viis koos abilistega läbi uuringu just sellistele detailidele jälile saamiseks. Oma uuringu esialgsetest tulemustest vestis ta ka oktoobris toimunud rahvusvahelisel hundisümpoosionil.

 

Ameerikas Minnesota osariigis läbiviidud uuringu käigus püüti korduvalt kinni 9 emast ning 5 isast hunti – kokku püüti hunte aasta jooksul 85 korda. Enne vabastamist hundid kaaluti, mõõdeti, neilt võeti vereanalüüse ning anti umbkaudne hinnang sellele, kui täis oli võsavillemite kõht.

Enne tulemustest rääkimist küsis Dr. Mech publikult arvamust – kui paljudel huntidel on suvalisel ajahetkel kõht täis. Lõviosa publikust pakkus vastuseks kõvasti alla 50%. Üllatuseks selgus, et ei ole need hundid sugugi nii hädas. Kuigi nad võivad nädalaid toiduta hakkama saada ning näljasurmgi on metsikutele huntidele reaalne oht, on tegelikult suvalisel hetkel 66% huntidest kõht vähemalt 25% täis. Seejuures ei ole emaste ja isaste kriimsilmade vahel söögikordade tiheduse osas mingeid olulisi erinevusi. Selline elu on vähemalt Minnesota huntidel – kindlasti on teistes piirkondades elavate huntide seas erinevusi.

Uuringu jooksul toimus ka traagiline õnnetus, kus üks hallivatimees korduvpüüdmise käigus uinutamisega seotud terviseprobleemide tõttu hukkus. Hunt oli parasjagu saaklooma söömisega ametis olnud. Tema viimane kõhutäis osutus aga uueks teadaolevaks hundi kõhu mahutavuse rekordiks – maos oli ligi 10 kg toitu! Nii palju ei söö võsavillemid sugugi iga päev. Mõni päev läheb mööda sootuks ilma toiduta. Keskmiselt vajab teadlaste sõnutsi aktiivne hunt päevas 3.25 kg toitu, keskmine söögikord kestab 14 minutit (kusjuures pikemaid toidukordi nautisid uuringus osalenud kriimsilmad 63 minutit) ning keskmiselt seeditakse toit (s.t. söömisest väljaheideteni) 8 tunniga.

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.