Järgmise nädalaga algab vähipüügihooaeg

Postitas Looduskalender - K, 26.06.2019 - 17.17
Autorid

Keskkonnaministeerium annab teada

Image
vähk
Sisu

1. juulil avatakse kalastuskaartide müük vähipüügiks. Olgugi et enamikus maakondades on püügivõimalused piirarvuvabad, leidub kohti, kus vähipüük on sel hooajal keelatud. Üks selline paik on Hiiumaa.

Hiiumaa vähivaru tänavu püüki ei võimalda. Samal põhjusel keelatud vähipüük Saaremaa Karujärves.

2019. aastal on keelatud Pärnumaal vähipüük Pärnu jões, Pärnu vallikraavis, Reiu jões, Sauga jões, Tuudi jões ja Vanamõisa jões. Katsepüükidel saadi nii signaalvähke, kui teist võõrliiki ogapõskset vähki. Püügikeeld ongi kehtestatud võõrliikide leviku takistamiseks. 

Millistel veekogudel täpselt vähipüük lubatud ei ole, tasub igal kalastajal enne püügile minekut üle kontrollida Riigi Teatajas ilmunud määrusest: Ajutised püügikitsendused, harrastuspüügiõiguse tasu ja püügivahendite piirarv harrastuskalapüügil 2019. aastal

Käesolevast aastast on vähipüügil kehtestatud isendipõhine väljapüügi piirang - ühe kalastuskaardi alusel võib püüda kuni 100 mõõdulist vähki ühes ööpäevas.

Püügilubadega tohib püüda jõevähke, mille pikkus otsaorgist kuni laka (karvakeste) lõpuni on 11 cm, väiksemad jõevähid tuleb lasta kohe püügikohas veekogusse tagasi.

Kui tabate signaalvähi, siis seda isendit ei tohi kindlasti veekogusse tagasi lasta. Signaalvähk on võõrliik, kes kannab ohtlikku vähikatku tekitajat, mistõttu tuleb signaalvähi leiust teavitada esimesel võimalusel Keskkonnaametit.

„Vähipüük on paljude harrastuspüüdjate jaoks suve lahutamatu osa. Et seda saaks nautida ka tulevikus, tuleb haiguste vältimiseks vähipüügivahendeid pärast püüki desinfitseerida ning jätta päevaks päikese kätte kuivama – nii hävivad kõik jõevähki ohustavad haigustekitajad,“ tuletas meelde Aimar Rakko, Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja. „Haiguste ja võõrliikide leviku vältimiseks ei tohi vähke ilma Keskkonnaameti loata ümber asustada mõnda teise veekogusse, ka mitte kodutiiki.“

Sarnaselt varasematele aastatele algab 1. juulil kell 9.00 kalastuskaartide taotlemine jõevähi püügiks veebiportaali kaudu:

www.pilet.ee  ja samuti Keskkonnaameti regionaalsetes kontorites.

Looduskalender tutvustas möödunud aastal ülevaatlikult meie vetes elutseda võivaid vähkide võõrliike kahes osas. Soovitame huvilistel kindlasti tutvuda:

https://www.looduskalender.ee/n/node/2629

https://www.looduskalender.ee/n/index.php/node/2521

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.