Kummel

Postitas Looduskalender - P, 14.07.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sisu

Nimede panemine on suur kunst. Nii ka taimenimede panemine. Nagu ma teile juba rääkinud olen, on üksjagu taimenimesid segadusttekitavad.

Üks selline segiminev paar on kummelid, keda kasvab meil Eestis kaks liiki, teekummel ja lõhnav kummel, mis ometi ei ole meie omamaised taimed, vaid kauges minevikus sisse toodud.

 

Teekummel 

Teekummel  ( www.loodusemees.ee )

Kummeli ladinakeelne nimi Chamomilla tuleb kreeka keelest ja tähendab ’maa peal asuv õun’, arvati, et kummeli lõhn meenutab õuna lõhna. Ja teekummel on oma eestikeelse nime saanud selle järgi et teda kasutatakse teena. Vahel aga arvatakse, et teekummel on lõhnav kummel, mis kasvab teede ääres. Aga segadus läheb suuremaks, sest lõhnavat kummelit kutsutakse ka hobukummeliks ja teekummelit ravitee tegemise järgi apteegikummeliks.

Teekummel, mis kasvab meil peenral, ei suuda kasvada teiste taimede seas.

Tema õied asetsevad kuhikjas korvõisikus. Erinevalt sarnase õisikuga kesalillest on teekummeli õisik pooleks lõigates seest tühi. Teekummeli putkõied on rohekaskollased, ümber nende tantsivad valged keelõied, mis õitsemise lõpul allapoole pöörduvad.

Lõhnav kummel

Lõhnav kummel ( www.loodusemees.ee )

Lõhnav kummel on aga tagasihoidlikum taim, temal puuduvad uhked valged keelõied, kogu õis ongi vaid pisike kollane putkõitest koosnev pallike.

Teekummel on Eestis enim kasutatud ravimtaim juba tsaariajast alates, meile jõudis ta mõisaaedade kaudu. Ta on ka praegu peaaegu igas kodus olemas ja seda tarvitatakse rahvameditsiinis igasuguste haiguste puhul tee ühe koostisosana.

Kummelitee oli vanarahva hulgas kõige tuntum ravim altkeha haiguste puhul, aga teda tarvitati ka higistama ajava vahendina ja krampide vaigistamiseks.

Kummeliteed anti haigele rahustava teena, mis soojendas ka keha seestpoolt, seega mõjus see hästi külmetushaiguste puhul. Veel oli see hea abivahend koolikute, luujooksva ja kõrge vererõhu korral, samuti hambavalu ja igemepõletiku vastu.

Ja kas mäletate veel aega, kus täiesti tavaline oli see, et vastsündinud lapsele anti esimese lisajoogina rinnapiima kõrvale kummeliteed. Usun, et suur osa inimestest on just kummeliga üles kasvanud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.