Isle Royale`i huntide asustamise projektil täitus aasta

Postitas Aasta Loom - P, 15.09.2019 - 10.00
Sisu

 

 

 

Videos on näha, kuidas Isle Royal`ile toodud esimesed kaelustatud hundid hoiavad saare läänepoolsesse otsa ja teevad vaid kiireid külaskäike saare idaossa. Video lõpus on liikumas 12 kaelustatud võsavillemi, kes on saarega harjunud ja liiguvad mööda maastikku juba palju mitmekesisema mustri järgi.
Video allikas: Wolves and the Isle Royale Environment

 

Oleme aasta jooksul kaasa elanud Ameerika Ühendriikide Isle Royale’i saare rahvuspargi projektile, mille eesmärgiks on viia põtradega ülekuhjunud saarele 30 uut hunti. Varasemalt on hundid ise saarele tee leidnud. 1980. aastatel elas Isle Royale’il lausa 50 hundi ringis. Kuid haiguste, õnnetuste ning ulatusliku (ja paratamatu) sugulusristumise tõttu kahanes kohalik hundipopulatsioon kahe omavahel lähedases suguluses oleva võsavillemini.

 

Kliimasoojenemise tagajärjel ei teki saare ja mandri vahel enam ka piisavalt püsivat jääkihti, mis tagaks uute huntide regulaarse sissetuleku. Rohkem kui 2000 saarel elutsevat põtra on kohalikule liigirikkusele aga tugeva põntsu pannud. Seetõttu võetigi möödunud aastal ette keeruline huntide ümberasustamise projekt. Projekti esimese aasta lõpptulemusena elutses saarel lisaks kahele kohalikule veel 12 Minnesota osariigist ja Kanadast pärit kriimsilma. Kokku lippas Isle Royale’il ringi 7 emast ja 7 isast hunti.

 

Eelmisel nädalal sai alguse projekti teine aasta ning saare hundipopulatsioonile toodi lennukiga lisa ühe 3-aastase peaaegu 32 kilo kaaluva Michigani osariigi maismaalt pärit hundipoisi näol.Eesmärgiks on tuleva sügise jooksul Isle-Royale’ile Michigani maismaalt 4-6 hunti juurde tuua.Teadlased loodavad, et uutel asukatel õnnestub endale kenasti partner leida ning oma kari luua, kellega koos oleks põtrade populatsiooni hõlpsam ohjata. Mõne uue koerlase sõbrunemist on GPS-kaeluste andmed õnneks juba ka näidanud. Näiteks liiguvad aprillist saati koos üks emane Minnesota osariigist pärit hunt ja üks isane Kanada villem.

 

Kõik saarele juurde toodud hundid on kaelustatud ning nende senisest liikumisest saategi käesolevas videos ülevaate. Hoiame pöidlaid, et sel aastal oleks huntide transportimisega seotud õnnetusjuhtumeid vähem – või jääksid sootuks olemata. Siiani on kaotusi olnud neli. Eelmisel aastal saarele transporditud huntidest suri päris lõpuni selgumata põhjustel 2 isast looma. Üks emane hunt hukkus aga ümberasustamisega kaasneva stressi ja medikamentidega seotud komplikatsioonide tõttu juba enne saarele jõudmist. Ühel emasel hundil õnnestus aga omal jalul üle jää maismaale kodupiirkonda tagasi minna.

Rohkem infot siit

 

Laura Kiiroja

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.