Hundid ja koerad

Postitas Aasta Loom - P, 20.10.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

 

Sel nädalal on huntide ja koerte vahelised konfliktid ja kokkupuuted ajakirjanduses rohkelt kõneainet leidnud. Kuigi klikke püüavad risti vastupidised väited, on oluline meeles pidada, et huntide ja koerte vahelised konfliktid ei ole midagi ennekuulmatut ega mõistusevastast. Tegemist on iga-aastase nähtusega ja riskiga kõikjal, kus koerad ja nende metsikud eellased võivad kokku puutuda (nii Eestis kui mujal maailmas). Ka konfliktide põhjused on igati teada ja mõistetavad, iseasi, kas ja kes neid tunnistada soovivad.

 

Jagame siinkohal meeldetuletuseks ülevaatliku selgituse.

 

Miks need hundid koeri ründavad?

Põltsamaa jahimaadel on probleem koeri murdvate huntidega ning tekkinud küsimus, et millest selline olukord küll põhjustatud on? Põhjusi, miks hundid üldse kodukoeri murravad, on kaks: 1. võimalike konkurentide likvideerimine; 2. toitumisvajadus.

Esimesel põhjusel püüavad koeri murda pigem noored, uut eluala hiljuti asustanud hundid, kes näevad koertes oma lähedaste sugulastena konkurente. Vanemad hundid üldiselt respekteerivad oma elualal elavaid koeri, olles aru saanud, et nad elavad oma väikestel territooriumitel ning ei konkureeri tegelikult toidubaasi pärast.

Teisel põhjusel ehk siis toitumise eesmärgil koeri ründavad hundid on reeglina olnud kas loomulikust varem iseseisvat elu alustama pidanud (reeglina jahipidamisega seoses) ebapiisavate metsloomade murdmise oskustega noored loomad või siis vanad/vigased/haiged isendid. Oleme jäädvustanud huntide poolt koerte ründamisi alates aastast 2003. Kõrvutades aastas huntide rünnatud koerte arvu huntide (karjade) arvuga, ei saa küll kuidagi öelda, et mida rohkem hunte, seda enam rünnakuid koertele, pigem vastupidi. Vaadeldaval perioodil (2003–2018) on kõige enam koeri rünnatud aastatel 2003–2004, mil huntide arvukus oli perioodi madalaim! Ka hiljem on rohkem koeri rünnatud pigem hundi madalama (2013, 2018), kui selle kõrge arvukuse ( 2008, 2011, 2015) aastatel.

Kuigi hetkel ei ole analüüsitud koerte ründamiste võimalikke seoseid näiteks meie sõraliste arvukuse muutustega, ei paista vähemalt esmapilgul ka siin mingit otsest seost olevat. Niisiis jääb see hetkel lugeja enda mõelda, et millest see sõltuda võib.

Inimese side lemmikloomaga on reeglina märksa tugevam kui tema side kariloomaga, mistõttu on palju raskem ka taluda koera kaotust. Seetõttu on riiklikud institutsioonid (Keskkonnaagentuur ja Keskkonnaamet) alati koerte ründamisjuhtudesse huntide poolt suhtunud väga tõsiselt. Nii on jahihooajaks aladele, kus taolised probleemid ilmnenud on, suunatud küttimist eesmärgiga võimalikud koeri murdjad hundid likvideerida esmajärjekorras, samuti on väljaspool jahiaega antud nuhtlusisendite küttimiseks erilube. Varasemate aastate kogemustest lähtuvalt on see üsna hästi ka toiminud ehk siis koerte murdmine on lõppenud.

Peep Männil, Marko Kübarsepp, Keskkonnaagentuur

PS! Ka oht vanaemadele ja lastele ei ole korrelatsioonis ei huntide poolt murtud koerte ega lammaste arvukusega.

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.