Haruldane kohtumine

Postitas Aasta Loom - P, 15.11.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

„Nagu hundist räägid, nii hunt kohal,“ ütleb Eesti vanasõna. Looda sa! Tänapäeval Eestis hunti kohata on enamasti suur õnn loodusesõbrale.  

 

Noorel loodusfotograafil, seitsmenda klassi õpilasel Jan Fred Joabil vedas - kui ta isaga mööda metsi sõitis, oli neil just hallivatimeest juttu, et kas jahil lastud põdranahk võiks hundi kohale meelitamiseks sobida - kui oligi hunt kohal!

 

Autoaknast nägi Jan Fred jutuajamise käigus mingit halli vilksatust:  „Hüüatasin, et mingi hall liigub ... ja taipasin kohe, et see on hunt,“ meenutab Jan Fred. Poiss palus isal hallivatimehele teele ette sõita, aimatavat teekonda pidi ümber võsa – ja sealt puude vahelt võsavillem end autosolijatele uuesti näitaski. Poiss sai hundi pildile ja pärast seda tal enda sõnul põlved värisesid – see oli ju esimene kohtumine päris hundiga!


Et mõtiskleda, kui haruldane on Eestis hundi nägemine, laseme arvudel kõneleda: kui teiste ulukite puhul räägitakse tuhandetest loomadest, siis hundi puhul kahesajast kuni kolmesajast isendist. Võrdleme hundi arvukust näiteks inimesega arvukusega – siis on ju selge, et hunte on meil väga vähe. Peale selle, kui lisame juurde võsavillemi erilise inimpelglikkuse, mis on jahi survel ja inimese volist tekkinud,  jääb hundi nägemiseks vaid kaks võimalust – kas jahil ( ka varjest nägemine) või pimeda juhuse tahtel.
 

Arvestades, kui suur on hundi territoorium Eestis ja kui liikuv loom ta on, teeb see hundi kohtamise veel lootusetumaks. Hundil pole kindlat elupaika nagu näiteks mägral ja ka poegimise ajal on tema tuumikala suht suur.  Paljud Eesti loodusfotograafid on oma esimest hunti kohanud alles keskeas.


Enamasti näevad inimesed noori ja üksikuid hunte, sest vanad paarid on väga ettevaatlikud ja targad.  Pakuks, et kui meil on koos kutsikatega tänavu umbes 300 looma, siis neid, keda tõesti võiks näha, on 100 isendi ringis, sest kogenud alfapaari lagedal ala on suht võimatu kohata.  

Kuna inimesed sõidavad palju autoga ja hunt masinaid ei karda, siis võsavillemi autost nägemise võimalus on tegelikult kõige suurem!


On üks erand: hunti näevad tihti need inimesed, kelle elupaigad ja talud asuvad hundi tuumikala lähedal. Augustis-septembris võib kohata iseseisvalt ringi hulkuvaid hundikutsikad. Vahel jääb  Eestis seetõttu mulje, et hunte on meil palju.

 

Helen Arusoo

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.