Hundid tulevad

Postitas Aasta Loom - P, 15.11.2020 - 14.00
Sisu

 

 

PÖFF-i keskkonnaprogrammi reklaamis näeme "peaosas" Eesti kogenuimat hundiuurijat Marko Kübraseppa ja "kõrvalosas" ulukiuurijat Peep Männilit. Nende ulgumine paneb kahtlustama, et ilmselt on PÖFF-i keskkonnaprogrammis ka mõni hundifilm, ja nii ongi. Järgmisel nädalal linastub PÖFF-il „Hundid tulevad“, mis räägib sellest, kuidas 250 aastat ilma huntideta elanud Tšehhimaa hallivatimeestega enam harjunud pole.

Viimased paarkümmend aastat on näinud huntide naasmist paljudesse riikidesse, kust nad pikalt puudu on olnud. Huntide korralik populatsioon on nüüd taas Saksmaal, kus pea 100 aastat ilma hundita elati ja selle pika aja kurikuulsaks mälestuseks on mõneski liidumaas veel püsti mitu võidukat monumenti viimase hundi mahalaskimise auks!

 

hunt

 

Näiteks: monument Saksamaal Westfalenis, huntidest jagusaamise puhul. Tänavu juunis oli veel püsti.

Ka Eestis olid vahepeal lood hundiga halvasti, poole sajandi eest võis neid siin paarikümne kandis ringi hulkumas näha, mitte rohkem. Need olid hirmsad ajad, mil kiskjate rolli ei mõistetud ja kaitsta neid eriti ei soovitud.

Tänapäeval teame aga rohkem ja hunte on hakatud hindama kui ökotugiliiki. Oulised avastused sel teemal, kuidas hundid mõjutavad maastikke, taimede kasvu ja teisi loomaliike, tehti Yellowstone´i rahvuspargis, kuhu hundid naasid 1990. aastatel. Eks huntide positiivsest mõjust ümbritsevale teati varemgi, aga enne ei pääsenud tugiliigi teooriad piisavalt esile. Loodusesõbrad teavad kuulsat Yellowstone´i lugu ja siinkohal seda kordama ei hakka. 

Soovime aga tšehhidele edu oma huntidega harjumisel. Ikkagi ligi 250 aastat ilma olnud!

Siin on „Hundid tulevad“ trailer:

„Hundid tulevad“ seansid PÖFF-il:

20. 11.2020 kell 17.45, kino Artis

20.11.2020 kell 20: 45, Virtuaalsaal online 

23.11.2020 kell kell 19.00 Coca Cola Plaza saal 6

Muu Keskkonnaagentuuri esitletud keskkonnaprogrammi kava leiad siit.

 

Helen Arusoo

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.