Hundifilm viimast päeva vaadatav

Postitas Aasta Loom - P, 06.12.2020 - 14.54
Avapilt
Sisu

"Hundid tulevad" ("Vlci na hranicích") on 2020. aastal valminud Tšehhi dokfilm,  režissöör Martin Páv .

 

Täna on viimane päev, mil saab osta pileti ja vaadata PÖFF-i virtuaalsaalis filmi „Hundid tulevad“, mis räägib Tšehhimaa "uutest" elanikest - huntidest - ning kohalikest inimestest, kes hallivatimeestega kõrvuti elada ei mõista.

 

Nimelt pole väikeses piiriäärses külakeses Vernéřovices võsavillemeid juba 250 aastat nähtud ning ei suudeta omaks võtta ideed kiskjate tagasitulekust.  Kui uustulnukast hundikari 2014 aastal oma esimesed pojad sai, hakkasid kohalikud sute hävitamise nimel allkirju koguma. Külaelanikud kaebasid keskkonnaministeeriumi kohtusse selle eest, et hundid ringi liiguvad. Filmis on võõrastav kuulda talunike juttu: “Me loodame end kaitsta selle ideoloogia eest, mis ei austa meie esiisade õppetunde…..Kas te arvate, et meie esivanemad olid lollid, et hundid kolmesaja aasta eest ära hävitasid?“  

 

Eestlaste esivanemate kogemus on ristivastupidine: eestlaste pärimused kõnelevad lugupidamisest hundi vastu. „Hunt oli meie esivanematele loodusjõud, kellega tuli igapäevaelus arvestada, kuid keda ka respekteerida.  …Tähelepanu väärib tõrjemaagiliste loitsude üldine suunitlus: loitsusõnades ei taotlete hundi füüsilist hävitamist, vaid tema suunamist oma karjast eemale, kusagile mujale – sohu, laadne, murdma pigem puid ja kive, “ kirjutab rahvapärimust uurinud Ilmar Rootsi kirjutab oma raamatus „Tuli susi soovikusta“.  Eestlane jättis meelsasti ka mõisniku käsk täitmata, kui sai ülesandeks hundile jahti pidada,  sest uskus, et hundi hävitamine toob õnnetust. Hundilt otsiti hoopis kaitset nii haiguste kui kodukäijate, tontide ja vanakurja vastu.

Eks meie pea oma esiisade kogemust austama. Imelik, et need nii erinevad on – eestlastel ja tšehhidel. 

Filmi treilerit näeb siit.

Virtuaalsaali pileti hind on 8 eurot, müügil kuni 6. detsembrini.

 

Helen Arusoo

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.