Harva juhtub - konkurendid hunt ja karu hoiavad kokku

Postitas Aasta Loom - P, 13.06.2021 - 10.00
Sisu

Meenutuseks varasemalt jagatud video Alaskal üheskoos lõhe püüdvatest karudest ja hundist.

 

Sel nädalal on Eestis uudiskünnist ületanud Karl Gerhard Kevvai poolt Harjumaal läbi autoakna tehtud foto üksteise seltskonnas viibivast karust ja hundist. Fotol on tabatud eriline hetk, sest “õpiku järgi” hunt ja karu otseste toidukonkurentidena üksteise seltskonda tolereerima ei peaks ning ega nad tavaliselt seda teegi. Selliseid suurkiskjaid, kes õpikut pole lugenud, esineb siiski ka väljaspool Eestit. Möödunud aastal õnnestus loodusfotograafil Soomes 10 päeva jooksul hundi ja karu sõprust jäädvustada. Rahvuslooma lehel oleme varasemalt mitmeid kordi jaganud toredaid USAs salvastatud videosid toitu jagavatest mõmmikutest ja kriimsilmadest: küll üheskoos piisonikorjusel einestades kui lõhede kudemise aegu kalastades.

 

Tõepoolest, kui toitu on külluses, siis taluvad karud ja hundid üksteise lähedust üllatavalt kenasti. Milleks kiselda, kui kõik saavad kõhu täis! Kuigi dokumenteeritud on mitmeid kordi, kus karu ja hunt üheaegselt korjuse kallal maiustavad, on Yellowstone’i rahvuspargi hundiuurijad tõdenud, et ühistel söömaaegadel jääb siiski karu sõna tavaliselt peale ning huntidel tuleb viisakalt pisut eemal oma järge oodata. Ega’s pole ju üksikul hundil karule suurt midagi vastu panna - pole tal ei vägevaid küüniseid ega jämedat koonu, massist rääkimata. Hundi “relvaks” karu vastu on ainult tüütamise strateegia - proovida mõmmikut tagumikust näksata, kuni tollel hing täis saab ja ta ära läheb. See strateegia on üldiselt tulemusrikkam, kui hunte on mitu ühe karu vastu. On olukordi, mil karu peab puu otsa ronima ja ootama, kuni hundipere ära läheb, sest nii kui ta alla hakkab ronima, näksab mõni susi teda tagumikust. Samas olla Yellowstone’is kord nähtud, kuidas 24 hunti eemal ootasid, kuni grislikaru nende murtud vapiti korjuse kallal maiustas. Teine kord oli korjuse juures kümme hunti ning neli karu. Suurim karu kontrollis olukorda ning kõik ülejäänud karud ja hundid pidid kannatlikult istuma ja ootama. 

 

Karudel on huntidest palju kasu - nad oskavad suurepäraselt huntide murtud saakloomi ärandada. Mis kasu on aga üksikul hundil karu seltskonnas viibimisest? Ehk oli tol karul hää iseloom või oli ta niisama tore jutumees, kes metsakutsul üksindust aitas leevendada? Ilmselt oleks neil koos jahtides suuremad šansid söönuks saada, kuid seda, et hunt ja karu jahil koostööd teeks pole meie teada veel täheldatud. Hundil ja karul on nii erinevad jahistrateegiad, et selline liikidevaheline koostöö oleks äärmiselt keeruline.

 

Foto Eestis pildistatud hundist ja karust leiab siit:

https://www.ejs.ee/piltuudis-ebatavaline-karu-ja-hunt-liiguvad-koos/

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.