Kurepoegadest ja Karula pesaümbrusest

Postitas Looduskalender - L, 11.06.2022 - 10.10
Autorid

 Veebikaamera kuvatõmmis Liz, LK foorum

Image
Tänahommikune perepilt
Sisu

Tänahommikune perepilt

 

Must-toonekurg           Ciconia nigra

 

Vanemad kurepojad, kes koorusid 28. mail said täna kahe nädalasteks. Kolmas kuretibu on märgatavalt väiksem, aga tema koorus kolm päeva kahest vanemast hiljem.

Emaslind Kaia ja isaslind Karl saavad kurepoegade toitmisega kenasti hakkama olenemata sellest, et noorim on teistest oluliselt väiksem.  Teame ja oleme näinud, et must-toonekurgedel pesal toimub infatitsiid ehk vanalinnud kõrvaldavad pesast nõrgad isendid. Peamiseks põhjuseks toidunappus sest vanalindude poolt tugevateks toidetud kurepojad peavad juba augustis siirduma pikale ja ohtuderikkale rändele seda lisaks kõigele üksinda, aga nii on must-toonekured uba loodud. Ühe aasta vanuseks elab all kolmandiku tänavustest pesapoegadest.

Mida me veebikaamera kaudu ei näe?

Karula rahvuspargis, kus must-toonekured pesitsevad  on Kotkaklubi juba aastaid korraldanud talguid, et Koiva vesikonna ojade kaldaalasid puhastada võsast, et lindudel oleks nendele ligipääs: väikesed looduslikud ojad tikuvad kiirelt võssa kasvama, aga sellistes inimtühjades paikades toituvad must-toonekured meelsasti. Toitumas käivad vanalinnud pesitsemise ajal ka kraavides, kus kala leidud, aga need võivad kuivada nii kevadise, kui suvise põua aegu kuivada ehk pesitsusedukust ohustada seega peab lindudel olema võimalus külastada erinevaid toitumisalasid.

Toitu otsivad vanalinnud niitudelt, konnad ja harva ka näriliste näol. Veebikaamera vahendusel näeme, et kalad on põhitoiduseks. Lisaks kõigele on Urmas Sellis umbes kümne kilomeetri kaugusele paigutanud ojasse ühe sumba eluskaladega ja rajakaamera on salvestanud seal must-toonekurgede külastused.

Söödasump ojas ja „kurekuju“, et edastada sõnum – koht on ohutu

Söödasump ojas ja „kurekuju“, et edastada sõnum – koht on ohutu

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.