Talvikeste salgad

Postitas Looduskalender - P, 26.11.2023 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Talvike

Talvike ( loodusemees.ee )

Sisu

 

Talvike       Emberiza citrinella

 

Elame eeltalves ja talvikesed tähelepanelikul märkamata ei jää, sest linnud liiguvad salkades ning vahel päris suurtes parvedes. Milliseks jääb nende talvine arvukus, oleneb tegelikult tulevast talvest ja toidu kättesaadavusest.

Talvikeste suuremaid seltsinguid märkame lennus või põldudelt, heinamaadelt umbrohuseemneid otsimas. Linnusalka võib istumas näha elektrtraatidel või võsa latvades, tegutsetakse teede veertes ehk sageli avamaastikus, aga maas toimetavad talvikesed paistavad veidi kohmakatena. Linnusalga isendid suhtlevad omavahel rahulikult. Inimesi usaldatakse ja nii saab huviline vaikselt liikudes lindude toimetamisi päris lähedalt jälgida.

Talvike

Talvike

Talvikeste sulerüü võib olla isenditel päris erinev. Nii nende selja- kui tiivasulestik on pruuni ja mustavöödiline, aga ka rinnasulestikus võib märgata tumedaid vööte. Päranipuala paistab roostepruunina.

Isaslinnu peasulestikus paistab märgatavalt kollast värvi, mida emaslinnul on tagasihoidlikumalt ja nende sulestik paistab tuhmimana, kuid seevastu selgemate pikitriipudega.

Talvikeesed on pisikese nokaga värvulised, aga suhteliselt pika sabaga. Kehapikkust vähemalt viisteist sentimeetrit kolmekümne grammise kehakaalu juures. Ehk siis põldvarblastest veidi suuremad, sest vahel tegutsetakse talvisel ajal segasalkades.

Talvikeste vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.